Az egyik legnagyobb foglalkoztató ágazat idehaza a több mint félmillió munkavállalójával a kereskedelem, amely a GDP 12 százalékát termeli, és a legtöbb forgalmi adót fizeti a költségvetésnek. Harmadik éve azonban súlyos gondokkal küszködnek a magyarországi boltok, mélyrepülésük az első, lakosságot sújtó, kormányzati megszorítások óta tart.
Fekete évnek nevezték az érintettek a 2009-es esztendőt azon az Európai kereskedelem napja elnevezésű konferencián, amelyet tegnap tartottak valamennyi szakmai szövetség és több hatóság részvételével. Optimista becslések szerint a gazdasági válság ebben az évben legalább 250-300 milliárd forint forgalmat visz el a kereskedelmi vállalkozásoktól, ám a GDP visszaesése miatt nem kizárt, hogy a kieső forgalom mértéke meghaladja az 500 milliárd forintot is. Ennyi pénzt jobb időkben országosan, egy átlagos hónap alatt forgalmaznak a boltok.
A szakértők a karácsonyi forgalomtól sem remélnek fellendülést, sőt többségük további csökkenésre számít a tavalyhoz képest az idén eddig a hét százalékos veszteséget meghaladó üzletekben.
A zuhanó vásárlóerő, a szűkülő hitellehetőségek és az emelkedő árak következtében az ágazatban immár folyamatosak a leépítések: eddig több mint tízezer dolgozó tűnt el a boltokból, s ebben nincsenek benne azok a vállalkozások, ahol öt főnél kisebb a létszám, mivel róluk nem készül hivatalos statisztika.
– Ilyen gazdasági környezetben kell az ágazatnak megbirkóznia a válság miatt újraéledő feketekereskedelemmel és a szigorodó jogszabályi környezettel – összegezték a konferencia résztvevői, megállapítva: a hazai kereskedelem mélyrepülését az elmúlt évek kiegyensúlyozatlan gazdaságpolitikai lépései és az üzleti haszon jelentős mértékű elvonása, azaz a túlzott adó- és járulékterhek okozták.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő