Lecsapott a francia kormány a láncokra

Bíróság elé citált kilenc nagy üzletláncot a francia gazdasági minisztérium, a hazánkban is gyakorta emlegetett beszállítókkal szembeni visszaélés vádjával. A láncok közül a Magyarországon is jelen lévő Auchan az eljárásról hivatalosan nem tud, de hangsúlyozza: betartják a magyar törvényeket, és nem jellemző rájuk az anyaországban tetten ért tisztességtelen gyakorlat.

2009. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bukdácsol a német kereskedelem. Németországban a várakozásokkal ellentétben csökkent szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom, a németek egyelőre nem bíznak a fellendülésben, s a munkaerőpiac stabilizálódására utaló jelek sem tudták meggyőzni őket, hogy jobban költekezzenek – közölte tegnap a német statisztikai hivatal. Elemzők úgy látják, a közeljövőben nem lehet komolyabb impulzusokat várni a németországi belföldi fogyasztástól.


Precedensértékű lépést tett a francia kormány a kisvállalkozások védelmében, feljelentést tett ugyanis kilenc nagy üzletlánc ellen a beszállítókkal szembeni visszaélések vádjával. Az elsősorban élelmiszer-forgalmazó hálózatok között megtalálható a Magyarországon is jelen lévő, francia tulajdonú Auchan, valamint a több vállalat közös beszerzését bonyolító Provera-csoporthoz sorolt Cora.
A láncok felelőseit november 17-én állítják a francia kereskedelmi bíróság elé, ahol legalább ötszáz, a hatóság által feltárt visszaélés miatt kell magyarázkodniuk. A kereskedelmi csalás elleni küzdelemmel, a fogyasztóvédelemmel és a versenyjoggal foglalkozó francia központi hatóság ugyanis több ezer szerződés átvizsgálását követően félezernél is több, törvénytelenség gyanújára okot adó záradékot talált.
A hatóság két fő illegális gyakorlatot jelölt meg: az üzletláncok rendszeresen kötelezik az el nem adott termékek eredeti áron történő visszavételére a beszállítókat, illetve olyan terheket rónak a kereskedőkre, amelyeket magukra nézve nem tartanak kötelezőnek. Ilyen például az aránytalanul magas késedelmi díj vagy a mezőgazdasági nyersanyagok áresésének megfelelő árcsökkentés a felvásárlásnál, amit a fogyasztói árban ugyanakkor már nem érvényesítenek a láncok. A visszaélések áldozatai elsősorban az élelmiszer-ipari kis- és közepes vállalkozók.
Az eljárás alá vont cégek közül a francia tulajdonú Auchan hazánkban 1998 óta működik. Az anyaország feljelentésével kapcsolatban lapunknak adott szűkszavú válaszában a cég kommunikációs igazgatója leszögezi: az eljárásról a kereskedők a sajtóból értesültek, a magyarországi egység hivatalos tájékoztatást nem kapott. Arra a kérdésünkre, miszerint az egységes üzletpolitika mentén idehaza is előfordul-e, hogy tisztességtelen gyakorlatot folytatnak a beszállítókkal, határozott nem volt a válasz. Várkonyiné Gillemot Katalin hangsúlyozta: az Auchan alapelve az, hogy a partnereivel kötött megállapodásokat, valamint a törvényeket és a vásárlók érdekeit betartja.
Némiképp ellentmond ennek, hogy az elmúlt években egyebek mellett a vásárlók megtévesztése vagy rossz higiéniás körülmények miatt az Auchan több magyar hatóság előtt felelt már, s üzletpolitikája miatt számos beszállítói panasz is összegyűlt. Például a Figyelő című hetilap szerint a cég 2005-ben hónapokig nem utalta át olyan nagy beszállítók mintegy 145 millió forintos járandóságát, például a Szole-Meat Húsipari Kft. vagy a Debrecen Hús Zrt. Tavaly hamis számla miatt nyomozott az ügyészség az Auchan Magyarországnál egy ki nem fizetett beszállító feljelentése alapján. Mégis, a magyar egység vezérigazgatója, Jean-Paul Filliat 2007 decemberében Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.