Nem segít a kormány a GE dolgozóin?

Tartós munkanélküliségre kell berendezkedni a gazdasági miniszter szerint, de a kormány mindent megtesz azok érdekében, akik a válság miatt elveszítik megélhetésüket. Varga István a General Electric közelgő, 2700 főt érintő leépítésével kapcsolatban ugyanakkor semmilyen konkrét megoldást nem említett a foglalkoztatási bizottság tegnapi ülésén.

2009. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartós és magas munkanélküliséggel kell számolni a válság miatt – jelentette ki Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának tegnapi ülésén. A tárcavezetőt meghallgatásra hívta a bizottság, hogy a napjainkban egyre égetőbb, immár tizenhárom éves csúcson lévő, 10,3 százalékos munkanélküliség jegyében értékelje a kormány válságkezelő intézkedéseit.
A képviselők kérdéseket intéztek a miniszterhez a General Electric (GE) leépítésével kapcsolatban is, amelynek során 2011-ig a hagyományos fényforrásgyártás kifutása miatt átszervezik a magyarországi tevékenységet, s csaknem 2700 ember utcára kerül.
Varga István a válaszában leszögezte: a hagyományos izzók megszüntetésének kérdése nem a válság idején, hanem annál korábban merült fel először. Ekképpen nem tudja, akkoriban tett-e a magyar kormány lépéseket a megszűnő gyártás várható következményeinek kivédésére, mivel a témát hivatalba lépése előtt vitatták meg Brüsszelben. Ezzel együtt beszámolójában vajmi kevés fogódzót nyújtott a megélhetésükért küzdő dolgozóknak és az ő sorsukat firtató képviselőknek.
Megtudtuk, Varga István a nyáron tárgyalt a GE vezetőjével, aki örömmel üdvözölte a kormány azon törekvéseit, amelyek a nagyvállalatok számára könnyítenék hazánkban a gazdasági környezetet. Elmondása szerint a tárca most is tárgyal a GE-vel, arra keresik a választ, miként lehetne átszervezések és átképzések révén megmenteni a kirúgásra ítélt munkavállalókat. A kabinet arról is egyeztet a volt Tungsram- gyár jogutódjaként működő vállalattal, hogy milyen további befektetési lehetőségek vannak Magyarországon.
– Semmilyen értékelhető választ nem kaptunk arra vonatkozóan, hogy mit tesz és mit tett eddig a kormány a GE dolgozóinak érdekében, holott elvárható lenne, hogy mostanra felkészülten, konkrétumokkal álljanak szembe a problémával – mondta az ülést követően lapunk érdeklődésére Bernáth Ildikó. Kiemelte: éppen azokra a kérdésekre nem válaszolt Varga István, amelyek a kormány válságkezelő intézkedéseinek a sikertelenségét mutatják. A miniszter hallgatott arról is, vajon szemet szúrt-e a kormánynak az, hogy amikor a GE tavasszal munkahelymegtartó állami támogatásra pályázott a válságra hivatkozva, előbb négy, majd három hónapra igényelte azt, miközben zrt.-ből kft.-vé alakult. Ez ugyanis már akkor utalhatott arra, hogy a vállalat az üzletág kiszervezését fontolgatja. A GE ekkor négynapos munkahetet vezetett be, s számára a kormány 650 millió forintos, vissza nem térítendő, munkahelymegtartó támogatást ítélt meg, amiből 186,6 millió forintot vettek igénybe. Ebből – a GE közlése szerint – mintegy 198 millió forintot utaltak át a dolgozóknak a nyár folyamán.
A fideszes politikus megjegyezte: miközben a kormány pumpálja a pénzt a nagyvállalatokba, tömegek kerülnek utcára. Ugyanis sorra dőlnek be a hátrányos helyzetben lévő kkv-k, mivel az állami támogatások és a pályázati lehetőségek mindössze négy százalékához jutnak hozzá, holott ők foglalkoztatják a magyar munkavállalók mintegy kétharmadát.

Történelmi mélyponton. A nagyvállalatok egyharmada, a kis- és középvállalkozások több mint egynegyede tervez létszámleépítést az elkövetkezendő fél évben – derül ki az Ecostat gazdaságkutató intézet tegnap közzétett felméréséből. Eszerint a cégek gazdasági várakozásai az elmúlt hónapban romlottak, s csak a jövő év második felére jósolnak élénkülést. A felmérés szerint a mélyponton még nem vagyunk túl: három hónapon belül termelése csökkentésére kényszerül a száz legnagyobb vállalat 22 százaléka, a kisebb cégeknek pedig 29 százaléka. A legrosszabb kilátásokkal az építőiparban és a feldolgozóiparban megkérdezett vállalatok számolnak, de a mezőgazdaságban is egyre pesszimistábbak a termelők. A vállalatok mellett a lakosság bizalma is történelmi mélypont körül jár: a családok 69 százalékának pénzügyi helyzete romlott, s 35 százalékuk további lejtmenetet jósol. (Sz. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.