Áldozatokra lesnek a csaló utazásszervezők

Feljelentést tett az ügyészségen nyolc Zala megyei utazási iroda az illegális utazásszervezések ellen. Szerintük a társasutazásokra jelentkezők felét a fekete- vagy a szürkegazdaságban működő szervezők toborozzák – adta hírül a Zalai Hírlap.

2009. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatósági nyilvántartásban szereplő utazási irodák nyílt háborút indítottak azon vállalkozások ellen, amelyek jellemzően az interneten keresztül, engedély nélkül csábítják társasutazásra az érdeklődőket. Egyre több csaló utazásszervező jelenik meg ugyanis a piacon, a szakértők szerint azért, mert a gazdasági válság hatására immár végképp a spórolás lett a fő jellemző idehaza, amit ki is használnak a szerencsevadászok. A fogyasztói átverések megfékezésére a napokban ügyészségi feljelentést tett nyolc Zala megyei utazási iroda képviselője.
– Az illegális tevékenységet végzők internetes hirdetéseikben gyakran csak egy e-mail címet tüntetnek fel, de akad olyan is, aki mindössze a keresztnevét közli. Számlát nem adnak, adót nem fizetnek, és garanciákat sem nyújtanak az utasoknak – vázolta Vargáné Várkonyi Erzsébet, a keszthelyi Natur Air Balaton Utazási Iroda ügyvezetője. A gyanútlan utasok nincsenek biztonságban, hiszen az illegálisan, vagyis engedély nélkül szervezett utak lebonyolítói a jogszabály által előírt vagyoni kauciót sem biztosítják. Ez azt jelenti, hogy baj esetén a pórul járó utasokat senki nem kártalanítja, és az sem biztos, hogy hazahozzák őket külföldről, ha időközben lebuknak és eltűnnek a csalók.
– Ellene vagyunk a feketéző utaztatóknak, a szövetséghez is számos panasz érkezik, amit minden esetben továbbítunk az ilyen ügyekben eljárni köteles Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz – mondta lapunknak a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke. Molnár Gabriella ezzel együtt hangsúlyozta: csak nagyon kicsi hatékonysággal képes a hatóság tetten érni a csaló utazásszervezőket, aminek oka az is, hogy a kevés adat miatt gyanú esetén nagyon nehéz utolérni az utakat meghirdető vállalkozást.
Az elnök óva inti az utazásra készülőket attól, hogy főként az ár alapján válasszanak utazásszervező céget, mert az alacsony tarifa mögött gyakran az áll, hogy a szervezők „kifelejtik” a csomagból például az utasbiztosítás díját, és nem rendelkeznek vagyoni biztosítékkal sem. A csalókra az is jellemző, hogy általában más területen működnek, de kapcsolataik révén, a gyors pénzszerzés reményében belekapnak az utaztatásba is. – Ne az olcsóság legyen a szempont, hanem a biztonság, amikor utat választunk, és nagyon fontos, hogy ellenőrizzük, az utaztatónak van-e például regisztrációs száma. Előbbit minden legális, hatósági nyilvántartásban szereplő utazásszervező feltünteti a nyomtatványain, illetve az irodájában. Emellett az is fontos, hogy alaposan olvassuk át, milyen szerződést akarnak aláíratni velünk – figyelmeztetett Molnár Gabriella.
A lakossági bejelentéseket a MUISZ-nál is fogadják, ahol egyébként azt is sérelmezik, hogy míg a legális irodákat a hatóságok rendszeresen ellenőrzik, a feketén szolgáltatókat nem. Ezért a szervezet szerint hasznos lenne, ha az utazási irodákat regisztráló Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal, valamint a fogyasztóvédelmi hatóság nemcsak a szabályosan működő vállalkozásokat ellenőrizné, hanem a feketekereskedelem kiszűrését is feladatul kapná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.