Átveréses árverések

Villámgyorsan felfüggesztette tegnap magyar nyelvű honlapját az az amerikai cég, amely eddig fillérekért kínált olyan külföldi utakat az interneten, amelyek máshol több százezer forintba kerülnek. Aki beszállt, annak a pénze nagy valószínűséggel elúszott. A világhálón árult utazási aukciók új veszélyeket rejtenek magukban.

2009. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapelőtt még elérhető volt, tegnap már nem a www.utaslicit.com címen jegyzett magyar nyelvű weboldal, amin a hagyományos utazási irodák ajánlatainál jóval olcsóbban bocsátotta árverésre egy amerikai cég a belföldi és külföldi kiruccanásokat. Viszonylag új, de legalábbis kevésbé ismert módszer idehaza, amikor az utazásokat internetes aukción értékesítik, és ez az eljárás számos visszaélésre adhat lehetőséget. A www.utaslicit.com oldalon például minimum kétezer forintos banki átutalással szállhatott versenybe bárki a tengerparti programokért, városlátogatásokért. A szolgáltatások végső ára licitálással dőlt el, ám az árverezőknek maga az árverés is pénzbe került. Vagyis a résztvevők akkor sem úszták meg a kiadásokat, ha végül elvitték előlük az áhított nyaralást. Most pedig, a honlap eltűnésével az utazásokra befizetett összegek visszaszerzése is erősen kétségessé vált. Az Origo feltárta: az oldalt a Las Vegasban bejegyzett Fairplay System Ltd. működteti, amely nem rendelkezik hivatalos utazás-közvetítői engedéllyel Magyarországon.
– Górcső alá vettük az engedély nélkül működő licitáló oldalt, több szempontból még kérdéses a szabályszerű tevékenység – mondta lapunknak tegnap a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője. Kathi Attila kiemelte: egyelőre csak az látszik, hogy az merítheti ki a vásárlók megtévesztésének fogalmát, hogy ha az oldalon a pénzbe kerülő licitálás feltételeiről nem megfelelő a tájékoztatás. Ez pedig bírságot vonhat maga után.
Az utazni vágyók számára gyakran olcsóbb megoldást jelentő on-line üzletkötés komolyan gyengítheti a hagyományos irodával rendelkező utaztatók versenyhelyzetét és jó hírét. – Egy külföldön, főleg a tengerentúlon bejegyzett tulajdonossal szemben vajmi kevés védettségük van az utasoknak, ha bebizonyosodik, hogy a cég nem tisztességes – fejtette ki lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke. Elmondta: évente több tíz millió forintot helyeznek letétbe kaució címén a hazai utaztatók, amit jogszabály ír elő az utasok védelmében. Aki útnak indul, előtte tájékozódjon a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal honlapján a közvetítő, szervező cég „tisztaságáról” – szögezte le Molnár Gabriella.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.