Úgy látszik, már csak a Pénzügyminisztérium tekint optimistán az idei karácsonyi szezonra, arra számítanak ugyanis a tárcánál, hogy az ünnepek táján megugrik az eddig 517 milliárd forintos mínuszt mutató bolti forgalom. Alighanem azonban csalódni fog a pénzügyi kormányzat, mivel a szakértők azt jósolják: heteken belül csődök sora indulhat a magyarországi kereskedelemben, az állam pedig lemondhat a várva várt áfabevételek egy részéről. Számos egyéni és kisvállalkozás olyannyira megszenvedte a válságkezelő kormány intézkedéseit, hogy már a legerősebb hónapnak számító decembert sem várja végig, inkább idő előtt felfüggeszti működését. Erre eddig nem volt példa.
Lapunknak az egyik fővárosi bevásárlóközpontban egyéni vállalkozóként működő kereskedő – neve elhallgatását kérve – azt mondta: azok az üzletek, amelyek nem valamilyen nemzetközi lánc hálózatához tartoznak, mostanra anyagi csapdába kerültek, kilátásaik elkeserítők. A fogyasztás drasztikus zuhanása, a hitelek drágulása, a hiányzó állami támogatás és a túlzott adóterhek miatt már azok a vállalkozók is a megszűnést fontolgatják, akik évtizedek óta képviselői a magyar kereskedelemnek. S mivel az üzletközpontok javarészt külföldi tulajdonosai körömszakadtukig ragaszkodnak a négyzetméterenként átlag 60–350 ezer forintos bérleti díjakhoz, a veszteséges üzletek közül mind többen döntenek úgy, hogy nem halmozzák tovább tartozásaikat, inkább kivonulnak a bevásárlóközpontból. Akár olyan áron is, hogy elbukják a legalább százezres nagyságrendű kauciót – mondta a kereskedő. A kisebb butikok például hónapok óta legfeljebb 20-30 ezer forintos forgalmat bonyolítanak naponta, miközben a költségeik ennek a dupláját teszik ki. – Egész évben küszködtünk, de most már tönkre is megyünk karácsonyra – fogalmazott informátorunk.
Nekünk is többen jelezték már, hogy kénytelenek bezárni a boltot, de nemcsak plázás kereskedőkről van szó, hanem önálló üzletekről is – mondta kérdésünkre az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György rámutatott: a december sorsfordító hónap az ágazatban, aki talpon marad, annak némi segítség lehet a karácsonyi időszak. Azonban aki már a hónap elején úgy látja, hogy nem éri meg tovább árusítani, annak minden egyes nap komoly veszteséget jelent. – Aki jár-kel a városban, jól látja, hogy nincs forgalom az üzletekben, akad olyan pláza, ahol egy emeleten belül négy-öt üresen tátongó, kiadó helyiséget látni – jegyezte meg Vámos. Emlékeztetett: a bevásárlóközpontokban országszerte működő, közel tízezer bolt egy részét mikro- és kisvállalkozás üzemelteti – közülük kerülnek ki azok, akik csődkényszerbe kerültek az elmúlt hónapokban. Mivel a lakosság spórolása harmadik éve tart, a kereskedelemben sem a válsággal kezdődött a mélyrepülés.
– A válság évében ugyanakkor például az áfaemelés is jócskán keresztbe tett a vállalkozásoknak, amit igazol, hogy 2009 júliusától a szakértőket is meglepő ütemben hanyatlanak a magyarországi eladások – magyarázta a főtitkár.
A tapasztalatok szerint idén főként a gyenge tőkeerejű, hitelből élő kényszervállalkozások, illetve a ruhaboltok, az iparcikket árusítók vannak veszélyben, de nemrég láttam bezárt élelmiszerüzletet is – folytatta Vámos, felidézve a hivatalos statisztikákat. Eszerint a kereskedelemben működő egyéni vállalkozások száma 2005-ben még meghaladta a 70 ezret, tavaly év végére viszont már csak hatvanezren voltak. 2008 végéhez képest pedig mostanra 20-25 ezerrel kevesebb bolti alkalmazottat számlálnak, ami a szakértő szerint azt jelzi, hogy óriási bajok vannak a gazdaságban. – S bár az erről szóló 2009-es statisztikák csak hónapok múlva válnak ismertté, tény, hogy az első fél évben ezer és kétezer közötti üzlet zárt be, és félő, hogy a második féléves statisztikában még ennél is nagyobb számok szerepelnek majd – mondta Vámos, aki szerint még a mostaninál is kritikusabb lesz az év első két hónapja. Mivel januárban és februárban egyébként is szerény az üzletek forgalma, jövőre a csőd szélén lavírozó cégek biztosan nem élik túl a recessziós hatásokat.
Társasházi lakás ég Budapesten