Egyöntetűen kiábrándítónak tartják az elemzők a tegnap közzétett harmadik negyedéves GDP-adatokat, amelyek alapján úgy vélik, Magyarország számára a gazdasági mélypontról való kilábalás nagyon lassú folyamat lesz. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) azt közölte: a korábbi 7,2 százalékos előrejelzéshez képest a harmadik negyedévben 7,1 százalékot szűkült a magyar gazdaság. A zsugorodás mértéke az előző negyedévhez viszonyítva összességében 1,8 százalékos, ebből a mezőgazdaság stagnált, az ipar 1,3 százalékot nőtt, az építőipar ugyanennyivel csökkent. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a válságot előidéző pénzügyi, ingatlan- és gazdasági ügyletek területén 1,2 százalékos emelkedés mutatkozott ebben az időszakban. A magyar gazdaság teljesítményét leginkább a belső fogyasztás zuhanása rontotta. A lakosság vásárlásai ugyanis minden korábbinál jelentősebb mértékben, 9,8 százalékkal csökkentek a harmadik negyedévben, egyebek mellett a júliusi áfaemelés következtében. A családok kiadásai az étkezéssel vagy a lakhatással kapcsolatban az átlagnál kisebb, míg a közlekedés, a szórakozás, a kultúra és az iskolarendszeren kívüli oktatás költségeit tekintve az átlagnál nagyobb mértékben estek vissza.
A statisztikai hivatal közzétette a külkereskedelmi termékforgalom október végéig szóló előzetes adatait is. Eszerint a mérleg októberben 464 millió euró exporttöbbletet mutatott, ami az egyenleg 608 millió eurós javulását jelenti az előző év tizedik hónapjához képest.
– Az adatokból jól látszik, hogy a gazdaság mostanra talán túljutott a mélyponton, legalábbis nem zuhan tovább, és halványan már látszódnak a kilábalás első jelei is. Ugyanakkor a belföldi fogyasztás mostanra teljesen összeomlott, hiszen július óta folyamatosan zuhannak a bolti eladások – mondta kérdésünkre a Takarékbank elemzője. Suppan Gergely szerint egyelőre nem lehet arra számítani, hogy felpörög a belső kereslet, hiszen a lakossági vásárlásokon túl az állam fogyasztása és a beruházások is erős mínuszt mutatnak. Szerinte reménykeltő, hogy a külső piacok kezdenek stabilizálódni, a nettó export növekedésnek indult, és a készletállomány is újra bővülni tudott a harmadik negyedévben. Suppan szerint a GDP-t csak a nettó export húzhatja fel az elkövetkező negyedévekben. Úgy tudja, az exportpiacokon megindult fellendülés nyomán a kivitelre szakosodott vállalatok pozíciója némiképpen javul idehaza, ám a belföldi piacra termelők továbbra is elbocsátásokat terveznek. A Takarékbanknál arra számítanak, hogy a negyedik negyedévben már nem kap újabb nagy pofont a belföldi fogyasztás, de a háztartások kimerülése még sokáig negatívan hat majd. Például a tizenharmadik havi nyugdíjak és bérek, illetve az év végi jutalmak elmaradása, a munkanélküliség növekedése tovább szűkíti a gazdaságot. – Lassú, göröngyös út vár ránk, a kilábalás az export alakulásától függ majd. 2010 közepére várjuk, hogy a GDP nem romlik tovább – vázolta az elemző. Ismert, a bruttó hazai termék a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2008 második negyedéve óta csökken hazánkban.
Társasházi lakás ég Budapesten