Kötésig vízben

Szabó Tibor gépészmérnökként keresi a kenyerét, ám barátaival megszállott módon kutatja Magyarország és a Kárpát-medence várait, romjait. Erdélyben végzett munkájukat nemrég könyvben foglalták össze.

2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen szempontok alapján térképezte fel a történelmi Magyarország várait?
– A magyarság történelmét, sorsának alakulását nem lehet megérteni a Trianon után elszakított országrészek történetének, emlékeinek tanulmányozása nélkül. Ennek fontos része a várak, erődítések megismerése, hiszen ezekben koncentrálódik sok-sok történeti, katonai, politikai, építészeti, technikatörténeti és nem utolsósorban kulturális ismeretanyag. Időbeni határként a XIX. század végénél húztuk meg a vonalat, a kutatás térbeli határaként pedig az egykori Magyar Királyság területét választottuk. Be kellett látnunk, hogy önmagukban nem értelmezhetők a kis-magyarországi területek várainak adatai. Ezek valamikor nagyobb földrajzi egységben működtek együtt, soha nem beszélhetünk egyedi jelenségekről. Birtokviszonyok, társadalmi helyzetek, politikai, katonai körülmények befolyásolták egymással való kölcsönhatásukat, ezért a várak vizsgálata nem állhat meg bizonyos határvonalon. Főleg nem mesterséges határvonalnál.
– Milyen területekre jutottak el?
– Az Erdélybe látogatók által jól ismert helyek mellett felkerestük a mára túlnyomó részben románok lakta területek várait, a Kárpátok hágóinak, szorosainak kevéssé ismert erődítéseit, az eldugott falvakban álló kis vártemplomokat. Először a XIII. században a Barcaságban letelepedett Német Lovagrend várait kerestük a Brassó környéki hegyekben és a Brassói-havasok gerincén. Az egykor forgalmas, mára elhagyott hegyi átjárókhoz nem kis erőfeszítéssel lehet feljutni, nem beszélve az arra kóborló medvék jelentette veszélyről. Máig felejthetetlen élményeink közé tartozik az Al-Duna vidékén elhelyezkedő romok felkutatása. Itt a Duna 1972-es felduzzasztása óta több várrom is „kötésig” áll a vízben. A törökellenes harcok egyik izgalmas helyszínét, a Nagy-Kazán-szoros festői szirtjei között megbúvó Veterani-erődbarlangot nekünk is csak motorcsónakkal sikerült megközelítenünk a meglehetősen sebes sodrású Dunán. Bejártuk a Keleti- és a Déli-Kárpátok valamennyi szorosát is, amelyek egykor csaták színhelyei voltak. Ezzel kapcsolatos vizsgálódásaink során egy máig alig kutatott erődítménytípust, a XIX. században épített szorosvédő sáncok és kis erődök láncolatát kerestük fel. A budapesti hadtörténelmi levéltár és a bécsi hadilevéltár (Kriegsarchiv) sok érdekes dokumentumot, térképet és tervrajzot őriz ezekről a ritkán látogatott katonai létesítményekről. Számtalan lélegzetelállító látványban volt részünk. Bátran ajánlom mindenkinek például a Petrozsény közelében lévő, 35 kilométer hosszú Livezeni–Bumbesti közti szoros meglátogatását. A Zsil folyását követő fantasztikus sziklaszoros északi végét őrizték a föléjük épített sáncok a XIX. században.
– Miért kapott Erdély megkülönböztetett figyelmet az önök munkájában?
– A változatos történetű Erdély és a ma Romániához tartozó többi történelmi országrész erődített helyeinek kutatása kiváló terület nemzeti történelmünk árnyaltabb vizsgálatához. Mindeddig nem állt az érdeklődők rendelkezésére a kérdéskört átfogóan ismertető magyar nyelvű tanulmány. Továbbra is viták gyűrűznek a Német Lovagrend által a Barcaságban épített várakkal kapcsolatban, próbáltuk, de a mai napig nem tudtuk ezt a témát lezárni. Az összegyűjtött információhalmazt oly módon hitelesítettük, hogy kivétel nélkül mindegyik erősséget felkutattuk, végigjártuk, ha kellett, azonosítottuk. A helyszíneken készített fotókat és vázlatokat rendszerbe foglaltuk, archiváltuk. Karczag Ákos barátommal majd évtizednyi munkát fektettünk az erdélyi várakról szóló, legtöbbször román nyelvű szakcikkek megismerésébe. Elmondhatom, megérte a fáradságot, hiszen a kellő előtanulmányok után végzett terepbejárások során csodálatos világ tárult fel előttünk.
– Találkoztak jártukban-keltükben a dákoromán elméletet alátámasztó leletekkel?
– A XIX. századi eredetű, a román nemzeti eszmélést segítő és később is sokat propagált dákoromán kontinuitásról szóló elméletet ma már a józanul gondolkodó és a történelmi hitelességhez ragaszkodó román tudósok sem veszik komolyan. A kérdéskör nem keverendő össze a Krisztus utáni első évszázadban fénykorát élő dák nép történetével. A római hódítás ellen kétségbeesett küzdelmet vívó ókori nép nagyszerű építményeket hagyott emlékül maga után. Minket is a kíváncsiság hajtott a dél-erdélyi Szászvárostól délkeletre fekvő Városvíz-völgybe, ahol az egykori dák birodalom szíve dobogott. A völgy hatalmas dák erődítményeit, de a kisebb őrtornyokat is nagy gonddal tárták fel a román régészek, ezért ezek meglátogatása – eltekintve az oda vezető szörnyű utaktól – különös élvezetet okoz a várak szerelmeseinek. Nem hagyhatom említés nélkül a völgy keleti vége fölé emelkedő hajdani főváros, Sarmizegetusa Regia erődítményének romjait és a körülötte elhelyezkedő dák szentélykerület megkapóan archaikus hangulatát sem.
– Hogyan fogadta a román lakosság az erdélyi területen magyar várak után kutatókat?
– Hat–nyolc évig jártuk a történelmi magyar területeket. Olyan helyeket is, amelyek nem tartoznak a magyarok által sűrűn lakott települések közé. Jóleső érzés volt, hogy a hivatalos helyeken – például önkormányzatoknál – barátságos fogadtatást, segítőkészséget, jó szándékot tapasztaltunk. Kevésbé barátságos viselkedéssel inkább a nagyvárosokban szembesültünk; faluhelyen, vidéken ennek épp az ellenkezője igaz. Erdélyben végzett feltárómunkánk eredményeinek egy részét néhány évvel ezelőtt egyébként már közzétettük a Várak, Kastélyok, Templomok című folyóiratban, ahol Karczag Ákossal együtt szerkesztőként dolgozunk. A kéthavonta megjelenő magazinban több, a Kárpát-medence más tájain lévő várak, várromok közül is sokat sikerült bemutatnunk. Azonban szenvedélyünk és szerelmünk az erdélyi várak maradtak. A sokéves erdélyi kutakodásunk során összegyűlt anyag azonban olyan tömegűvé növekedett, hogy szétfeszítette a folyóirat adta kereteket, ezért érdemesnek látszott könyv formában kiadni. Egyéves megfeszített szerkesztői munka után, tavaly év végére lezárhattuk és a napokban megjelentethettük Az Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei című munkánkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.