Mérgező felvágottak, ciános paprika

Közleményben tudatta tegnap a Reál üzletlánc, hogy az általa saját márkanéven forgalmazott szeletelt sonka és párizsi lisztériabaktériummal fertőzött, vagyis fogyasztásuk súlyos ártalmakat okozhat. Eközben az is kiderült: magyar termékként kínált, ciánnal kezelt marokkói paprikát árusított napokig az egyik áruházlánc, s a hatóság késve intézkedett a termék viszszavonásáról.

2010. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Listeria monocytogenes baktériummal fertőzött felvágott kerülhetett számos család asztalára az elmúlt napokban. A Reál Hungária élelmiszer-üzletlánc tegnap közleményben tudatta, az általa forgalmazott Reál párizsi szeletelt (150 grammos, tételszáma: L0077) és a Reál sonka szeletelt (100 grammos, tételszáma: L10085) a megengedett határérték felett tartalmaz egészségre ártalmas baktériumokat, ezért fogyasztásuk veszélyes. A szennyezésre nem az élelmiszer-biztonságért felelős hatóság bukkant rá, hanem a gyártó a rutinszerű minőség-ellenőrzés során. A Pick Szeged Zrt. által előállított két felvágottat azonnal bevonták a boltok polcairól, és értesítették a hatóságokat. A már eladott termékeket a Reál üzleteiben visszaveszik – áll a cég közleményében.
*
A listeria monocytogenes baktérium okozta fertőzés, a liszteriózis viszonylag gyakori a készételekben, a megengedett határérték felett különösen a legyengült immunrendszerű embereket, a gyermekeket és az idősebbeket veszélyezteti. A fertőzés lappangási ideje három hét is lehet, tünetei közé a láz, a fejfájás, a hasi fájdalom és a hasmenés tartozik. Emlékezetes egy tavalyelőtti liszteriózisjárvány Kanadában, amelyben hatan haltak meg szennyezett hús fogyasztása miatt.
– Nem az alapanyagban találtuk a fertőzést, hanem a felvágottak szeletelése során került felületi szennyeződés a termékekre, amelyre társaságunk történetében eddig még soha nem volt példa – mondta el kérdésünkre a Pick Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója. Kovács Lászlótól megtudtuk: mintegy 75 Reál üzletbe összesen 225 kilogrammnyi lisztériás felvágott került, amelyek szavatossági ideje április 20-án, illetve 21-én jár le.
Nem csupán a húsáruk között akad egészségre ártalmas élelmiszer a hazai boltokban. A Kétesáruk.hu civil fogyasztóvédelmi honlap tegnap arra hívta fel lapunk figyelmét: március vége óta tonnaszámra értékesítettek az egyik kereskedelmi láncnál olyan tölteni való zöldpaprikát, amely Marokkóból származik, és bizonyítottan ciánnal fertőzött. Mint azt Papp György, a weboldal szerkesztője vázolta, a magyar fogyasztók utolsóként, napokkal a szennyezett élelmiszerről szóló uniós riasztás után tudták csak meg, hogy gyanútlanul vásárolják a mérgező importpaprikát.
– Miután a brüsszeli élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján angol nyelven megjelent egy szűkszavú jelentés arról, hogy hazánkban ciántartalmú rovarölő szerrel, vagyis peszticiddel permetezett marokkói paprika van kereskedelmi forgalomban, azonnal értesítettük a magyar szakhatóságot, ahol közölték, nem tudnak az esetről, és csak napokkal később kezdtek intézkedni – mondta Papp György. Ekkorra a Hír TV már többször hírül adta, hogy a boltokban mérgező paprika kapható, noha a hatóságok mai napig titkolják, pontosan mely multinacionális áruházláncnál árulták a ciános importárut. A paprikából 16 tonnányit egy Pest megyei cég hozott be hazánkba, s abból mintegy tizenkét tonnányit egy Békés megyei vállalkozó dobott piacra. A vizsgálatot folytató Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi igazgatóság elrendelte a magyar termékként árusított paprika polcokról való visszavonását, habár a termék jó része addigra már elfogyott.

Webes átverések. Egyre gyakrabban tapasztalhatunk a német weboldalakon online előfizetésekkel kapcsolatos csalásokat – figyelmeztetett az Európai Fogyasztói Központ Magyarország. Ezek ingyenes elektronikus szolgáltatásokat ígérnek, néhány héttel később azonban postai úton 100-200 eurós 12 vagy 24 havi szolgáltatási díjat számláztak, és súlyos jogi következményeket helyeztek kilátásba nem fizetés esetére az ügyfeleknek. A fogyasztóvédők azt tanácsolják, hogy a felhasználók ne engedjenek az állítólagos behajtócégek fenyegetőzésének, és ne fizessék be a követelt díjakat, de legyenek óvatosak az ilyen oldalak látogatásakor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.