Feleslegesen fizetett vezetők

Összesen több mint hatvanmillió forintot költ az állam a tulajdonában lévő profitorientált társaságok igazgatóságának és felügyelőbizottságának fenntartására. Nem véletlenül mondta nemrégiben Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, hogy számos állami cégnél csökkenteni szeretné a vezető és felügyelő testületek méretét, mivel ezzel komoly megtakarítás érhető el.

Dékány Lóránt
2010. 06. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tervezzük az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok méretének csökkentését az állami vállalatoknál, sőt kisebb társaságoknál az igazgatótanács fenntartása is indokolatlan – fogalmazott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a napokban a köztelevízió egyik adásában. Lesz miből válogatnia a tárcavezetőnek, az általunk vizsgált 124 állami profitorientált cégnél ugyanis összesen 325 igazgatósági és 500 felügyelőbizottsági tag található. Előbbi fenntartása havonta nem kevesebb mint 28 millió forintot emészt fel, míg a felügyelőbizottsági tagok javadalmazására körülbelül havi 33 millió forintot költ az állam. Nem véletlen tehát, hogy Fellegi Tamás szerint az állami vállalatoknál rendkívül pazarló a gazdálkodás. Mint korábban fogalmazott, az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok megrövidítésével jelentős megtakarítások érhetők el.
A 124 érintett társaság közül 66-nál létezik igazgatótanács. Ez a kft.-k nagy száma miatt lehetséges, ahol kizárólag ügyvezető igazgató látja el a döntéshozói feladatokat, ám jó néhány zártkörűen működő részvénytársaság esetében is egyedül a vezérigazgató áll a cég ügyei felett. A felügyelőbizottságok számának meghatározása már korántsem ilyen egyszerű. Bár egy tavalyi kormányrendeletnek köszönhetően kötelező az állami vállalatoknál az igazgatótanács, valamint a felügyelőbizottság tagjait feltűntetni, illetve közzétenni azok megbízási díját, ám néhány társaságnál ez a feladat értelmezhetetlen, mivel még honlapjuk sincs. (Emiatt az általunk közölt számok csak nagyságrendileg tudják szemléltetni a valós helyzetet.) Vannak azonban olyan társaságok, ahol a technika ördöge nem engedi felfedni a vezető tisztségviselők javadalmazási adatait. A Mahart Szabadkikötő Zrt. esetében például a honlapon megadott hivatkozás egy nem létező oldalra mutat.
Körképünkből kiderült, hogy átlagosan öt fő alkotja mind az igazgatótanácsokat, mind pedig a felügyelőbizottságokat. Átlagosan az igazgatóságok bruttó 428 ezer forintot kapnak havonta, vagyis egy főre 85 ezer forint jut. A felügyelőbizottságoknál a testület egészére átlagban 337 ezer forintot költ az állam, ami 67 ezer forint körüli átlagfizetést jelent fejenként. Nagy azonban a szórás az egyes társaságok között, mivel például az MVM igazgatóságának elnöke bruttó 350 ezer forintot kap havonta, miközben számos kisebb állami kft.-nél 40–50 ezer forint jár a felügyelőbizottságban helyet foglalók számára. Társaságra lebontva a Magyar Fejlesztési Bank igazgatóságára fordítják a legtöbb pénzt, havonta több mint másfél millió forintot. A felügyelőbizottságoknál a Reorg Gazdasági és Pénzügyi Zrt. vezet, a holdingba tartozó tíz egységben öszszesen 30 bizottsági tag keres havi bruttó 1,96 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.