Hetek óta beszélnek agrárpiaci szakértők arról, hogy az egyik legnagyobb hazai agrárvállalkozás, az IKR Zrt. nem tud megegyezni a bankokkal, a jelentős – állítólag mintegy 40 milliárd forintos – hitelállományának átütemezéséről. Felmerültek olyan találgatások is, miszerint a cég csődvédelmet kért. Szaxon Attila, a társaság tulajdonos vezérigazgatója ugyanakkor tegnap, az Agrármonitor.hu-nak nyilatkozva tagadta, hogy szóba került volna a csődvédelem lehetősége. Elmondása szerint a társaság tényleg nincs könnyű helyzetben, és ezért különböző befektetőkkel zajlanak tárgyalások. Szaxon Attila beszámolója szerint az elmúlt két évben felhalmozott vesztességek miatt a több mint 35 éves múlttal rendelkező IKR Zrt.-nek megközelítőleg 4-5 milliárd forint külső forrásra lenne szüksége. Szaxon Attila egy esetleges „szakmai befektetőnek” az IKR kisebbségi részvénycsomagját ajánlaná cserébe. Elmondása szerint a társaság több lehetséges befektetővel tárgyal, közöttük az év végéig versenytárgyalás dönthet. Lapunknak ugyanakkor a cégvezető környezetéből arról számoltak be, hogy lényegében már megszületett a megegyezés az Agrofert cégcsoporttal, amelynek fő tulajdonosa a cseh olajmágnásként emlegetett Andrej Babis. E szerint az Agrofert egyik csoporttagja, a műtrágyagyártó Duslo megszerezi az IKR 30 százalékát, a későbbiekben pedig tőkeemeléssel vásárolna további 15 százalékos részesedést. Információink szerint a másik komoly érdeklődő, a takarmánykereskedő Cargill már elállt az üzlettől és az agrárpiacon is tevékeny Csányi Sándor OTP-vezér is nemet mondott a megkeresésre.
Úgy tudjuk, hogy Szaxon Attila év eleje óta többször tárgyalt a céget hitelező hat pénzintézettel annak érdekében, hogy a zrt. pénzügyi helyzete helyre álljon, ám sikertelenül. Az IKR és leánycége, a KITE Zrt. egyébként mintegy 10 milliárdos államilag garantált hitelhez jutott tavaly. Az agrárszakportál szerint a vállalat részben egy felelőtlen banki ügylet, részben pedig a biodízel áresése miatt szenvedett több milliárdos veszteséget 2008–2009-ben. Szaxon Attila korábban lapunkat arról tájékoztatta, hogy az IKR éves forgalma 100 milliárd forint körül alakult az elmúlt években, a leányvállalataiban pedig 10 000 hektárt meghaladó területen folyik a növénytermesztés.
Az IKR egyébként a Bábolna Zrt. felszámolása után mintegy 800 hektár állami termőföldet vásárolhatott meg, amely ügyletet a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat bíróságon támadott meg. Értesüléseink szerint az Állami Számvevőszék vizsgálatot folytat a Bábolna Zrt. felszámolásával, illetve a cég által korábban használt állami földek értékesítésével kapcsolatban.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok