Nagyon nehéz helyzetbe került az IKR

Komoly pénzügyi gondokkal küzd az egyik legnagyobb hazai agrárcég, a bábolnai IKR Zrt. A cég tulajdonos vezérigazgatója arról számolt be, hogy egyeztetések zajlanak befektetők bevonásáról. Lapunk úgy tudja, hogy már megegyezés is született egy cseh befektetővel. Az IKR és leánycége 10 milliárd forint államilag garantál hitelhez jutott tavaly.

Dénes Zoltán
2010. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetek óta beszélnek agrárpiaci szakértők arról, hogy az egyik legnagyobb hazai agrárvállalkozás, az IKR Zrt. nem tud megegyezni a bankokkal, a jelentős – állítólag mintegy 40 milliárd forintos – hitelállományának átütemezéséről. Felmerültek olyan találgatások is, miszerint a cég csődvédelmet kért. Szaxon Attila, a társaság tulajdonos vezérigazgatója ugyanakkor tegnap, az Agrármonitor.hu-nak nyilatkozva tagadta, hogy szóba került volna a csődvédelem lehetősége. Elmondása szerint a társaság tényleg nincs könnyű helyzetben, és ezért különböző befektetőkkel zajlanak tárgyalások. Szaxon Attila beszámolója szerint az elmúlt két évben felhalmozott vesztességek miatt a több mint 35 éves múlttal rendelkező IKR Zrt.-nek megközelítőleg 4-5 milliárd forint külső forrásra lenne szüksége. Szaxon Attila egy esetleges „szakmai befektetőnek” az IKR kisebbségi részvénycsomagját ajánlaná cserébe. Elmondása szerint a társaság több lehetséges befektetővel tárgyal, közöttük az év végéig versenytárgyalás dönthet. Lapunknak ugyanakkor a cégvezető környezetéből arról számoltak be, hogy lényegében már megszületett a megegyezés az Agrofert cégcsoporttal, amelynek fő tulajdonosa a cseh olajmágnásként emlegetett Andrej Babis. E szerint az Agrofert egyik csoporttagja, a műtrágyagyártó Duslo megszerezi az IKR 30 százalékát, a későbbiekben pedig tőkeemeléssel vásárolna további 15 százalékos részesedést. Információink szerint a másik komoly érdeklődő, a takarmánykereskedő Cargill már elállt az üzlettől és az agrárpiacon is tevékeny Csányi Sándor OTP-vezér is nemet mondott a megkeresésre.
Úgy tudjuk, hogy Szaxon Attila év eleje óta többször tárgyalt a céget hitelező hat pénzintézettel annak érdekében, hogy a zrt. pénzügyi helyzete helyre álljon, ám sikertelenül. Az IKR és leánycége, a KITE Zrt. egyébként mintegy 10 milliárdos államilag garantált hitelhez jutott tavaly. Az agrárszakportál szerint a vállalat részben egy felelőtlen banki ügylet, részben pedig a biodízel áresése miatt szenvedett több milliárdos veszteséget 2008–2009-ben. Szaxon Attila korábban lapunkat arról tájékoztatta, hogy az IKR éves forgalma 100 milliárd forint körül alakult az elmúlt években, a leányvállalataiban pedig 10 000 hektárt meghaladó területen folyik a növénytermesztés.
Az IKR egyébként a Bábolna Zrt. felszámolása után mintegy 800 hektár állami termőföldet vásárolhatott meg, amely ügyletet a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat bíróságon támadott meg. Értesüléseink szerint az Állami Számvevőszék vizsgálatot folytat a Bábolna Zrt. felszámolásával, illetve a cég által korábban használt állami földek értékesítésével kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.