Pünkösdkor lendületbe jön Isten országa, és ez a lendület összeforrasztja azt, ami összetartozik – mondta Bölcskei Gusztáv pünkösdvasárnapi igehirdetésében a debreceni református Nagytemplomban. A Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke ezzel utalt a Kárpát-medencei református egyházak egy évvel ezelőtti egyesülésére, valamint a parlamentnek a határon túli magyarok irányába tett lépéseire. – A gyász évszázada véget ért. A magyar parlament végre eljutott oda, hogy napirendre tűzze magyar testvéreink honosítását, és hogy meg tudjon emlékezni Trianon tragédiájáról – fogalmazott a püspök.
Felhívta a figyelmet arra, hogy míg tavaly a reformátusok Debrecenbe sereglettek, addig idén ugyanennyien indultak útnak azon testvéreiknek segíteni, akik az elmúlt heti árvíz miatt bajba jutottak. Felelevenítette a borsodi esperessel folytatott beszélgetését, hogy amikor az felhívta a térdig vízben gázoló kazincbarcikai kollégáját, akkor egymás szavába vágva kérdezték, hogy mit tudnának segíteni a másiknak.
Pünkösd alkalmából az evangélikus templomokban országszerte körlevelet olvastak fel, amelyben bejelentették, hogy egyházuk megkezdi a tartalmi felkészülést a reformáció ötszázadik évfordulójára, a 2017-es emlékévre. A reformációi emlékbizottság és az evangélikus püspöki tanács döntése alapján kiadott körlevélben az olvasható: 2017-ig minden évnek van egy kiemelt témája, az idén ez a „reformáció és nyilvánosság”.
– Az egyháznak olyan küldetése és mondanivalója van, ami változtathat a körülményeken; különösen a világi hívők teljesítenek rendkívül fontos küldetést, amikor az evangélium szerint látják el feladataikat – mondta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek pünkösdhétfőn, a fővárosi máriaremetei kegytemplom előtt, az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye pünkösdi ifjúsági és családi napján. A bíboros kiemelte: a szeretetet nem lehet pótolni, e nélkül a szociális ellátórendszerek sem működnek hatékonyan. Beszélt arról is, hogy Mindszenty József esztergomi érsek, hercegprímás boldoggá avatási ügyének reálisak az esélyei.
Az egyház menedék. XVI. Benedek pápa pünkösdi miséjén emlékeztette a hívőket arra, hogy az egyház „az egység és az emberiesség mentsvára a meghasonlott világban”. Hangsúlyozta, ellentétben a diktátorok csiholta tűzzel, amely a történelem során mindig, így a XX. században is felperzselt földet hagyott maga után, az egyház keltette lánglelkű hit nem pusztít. – Az egyházat soha sem lehet bezárni politikai, kulturális vagy faji korlátok közé, és nem lehet államokhoz vagy föderációkhoz hasonlítani – jelentette ki XVI. Benedek a római Szent Péter-bazilikában. A pápa a Szentlélek ünnepén leszögezte, az egyháznak mindenki számára mindenütt és mindig katolikus és egyúttal egyetemes otthont kell nyújtania, ahol mindenki ismét magára találhat. – Ez az egység az egyház egyetemes történetének „névjegye”, amellyel bárki azonosulhat – mondta XVI. Benedek.

Menczer Tamás: Az ukrán kém – Magyar Péter „testvére” – megfenyegette Orbán Viktort!