Aranyoldalak közpénzen

Éppen a kormányváltásig szólt a kormányzati megbízásokkal az előző ciklusban kistafírozott IFUA tanácsadó cég megbízási szerződése a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél, ahol a cég közbeszerzés nélkül jutott több tíz millió forintos nagyságrendű megrendeléshez. A nyílt közbeszerzés elmaradását a vagyonkezelő biztonsági okokkal magyarázza. Az IFUA mesés szakértői tarifáért dolgozhatott a fővárosnak és a szocialista irányítású Angyalföldnek is.

Szabó Eszter
2010. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy a mai napig nincs pontos leltár a nemzeti vagyonról, a nyilvántartási rendszerek és zárómérlegek értékelésére nem kevesebb mint 39,7 millió forintért rendelt meg szolgáltatásokat az MSZP–SZDSZ-kormányok idején igencsak foglalkoztatott IFUA tanácsadó cégtől a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. A szerződés – amely közbeszerzés nélkül köttetett éppen a kormányváltás időpontjáig – átlagosan havi tízmillió forintnyi megbízást jelentett az IFUA-nak. A vagyonkezelő lapunk számára elküldött indoklása szerint az államtitkot vagy szolgálati titkot, alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő beszerzések szabályairól szóló 2004-es kormányrendelet alapján mentesült a cég a közbeszerzés alól. Arra ugyanakkor nem kaptunk választ, hogy a szigorú biztonsági előírásokat szem előtt tartva az IFUA átesett-e a C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon.

*

Az elmúlt években állami megbízások sorához hozzájutó IFUA nemcsak ez alkalommal mentesült a közbeszerzés alól, hanem 2008-ban is, amikor – ugyanazon napon – két szerződést is nyélbe ütött az MNV Zrt.-vel. Az egyik megállapodás értéke 19 millió forint, a másiké pedig 5,9 millió forint. A közbeszerzési törvény értelmében ugyanakkor a két összeget egybe kell számítani abban az esetben, ha ugyanazt a céget bízzák meg, a beszerzésre egy éven belül kerül sor, és rendeltetése hasonló, illetve felhasználása összefügg. A vagyonkezelő azonban úgy ítélte meg, hogy a két szerződés összegét nem kell összeadni, így nem kötelező lefolytatni a közbeszerzési eljárást sem. – A törvény szerint nyolcmillió forint és húszmillió forint között volt 2008-ban az egyszerű közbeszerzési értékhatár, amely alól mentesült az a beszerzés, amely az ajánlatkérő alaptevékenysége ellátásához szükséges irodalmi mű létrehozására vagy tanácsadói tevékenységre irányul – indokolta lapunk kérdésére a vagyonkezelő, hogy az azonos cég és az azonos szerződési időpont ellenére miért tekintettek el a közbeszerzéstől. A 19 millió forintos, módszertan kidolgozására megkötött szerződés így pont a húszmillió forintos értékhatár alá esett, az ugyanaznap aláírt, 5,9 millió forint értékű másik szerződést pedig nem ítélték közvetlenül összefüggőnek az előzővel, így az IFUA még a megemeltnek minősített értékhatárt sem lépte át.
Az IFUA-nak a Fővárosi Önkormányzattól is sikerült megrendelést kapnia. A tanácsadó cég a Boston Consulting Group társasággal közösen oldalanként – a mellékletek nélkül – kétmillió forintot érő zárótanulmányt írt a fővárosnak a tömegközlekedési stratégiáról. A tanácsadók tarifája 225,8 millió forint volt, ez a szerződés időtartamát alapul véve munkanapokra lebontva nem kevesebb mint 1,3 millió forintos átlagos napidíjnak felel meg.
Az önkormányzat indoklása szerint „abból a szempontból kiemelkedő jelentősége van a munkának, hogy ezúttal nem a BKV Zrt., vagyis a Fővárosi Önkormányzat egy vállalata a maga partikuláris érdekeivel volt a megrendelő, hanem a BKV tulajdonosa és szolgáltatásainak a megrendelője, az önkormányzat.” Véleményük szerint a tanácsadó megbízása nem egyszerűen egy dokumentum elkészítése volt, hanem „számos prezentációval egybekötött szakmai vitára és fórumra került sor” többek között a BKV-menedzsmenttel, a fővárosi ágazati vezetéssel, a munkavállalói érdekképviseletekkel, a közlekedési szakma képviselőivel. – A tanácsadó ezen túlmenően részt vett a fővárosi döntés előkészítésben, a főpolgármesteri kabinet BKV-val kapcsolatos előterjesztéseinek kidolgozásában, a kormány és a főváros közötti tárgyalások megalapozásában is – indokolta a tanácsadói tarifát lapunk kérdésére a Fővárosi Önkormányzat sajtóosztálya, amely szerint a tanulmányra azért volt szükségük, mert az Európai Beruházási Banktól hitelt kapott a főváros, és ennek egyik feltétele volt egy stratégia elkészítése.
Az IFUA fővárosi megbízásának további érdekessége, hogy a tanácsadó vállalattal már 2008-ban egy ötmillió forintos keretszerződést kötöttek, „folyamatos szakértői munkára és konzultációra”, amelynek célja „szakértői támogatás a Fővárosi Önkormányzat közlekedésszakmai feladatainak” ellátásához. Az IFUA munkája ekkor „a BKV-val összefüggésben a kormányzattal történő tárgyalásokhoz szorosan kapcsolódva folyamatos közösségi közlekedésszakmai, stratégiai, rendszer- és társasági szintű irányításszervezési, közlekedés-gazdaságtani tanácsadás nyújtása” volt. A keretszerződésből végül több mint egymillió forintot fizetett ki a Városfejlesztési, Gazdálkodási és Szociálpolitikai Főpolgármester-helyettesi Iroda. A tanácsadó vállalatot azonban nemcsak közlekedés, hanem kulturális feladatokkal is megbízta a városháza: 7,4 millió forintért „kulturális intézményekkel kapcsolatos véleményezői feladatok ellátására” szerződtek a céggel, amely egyébként az elmúlt években a BKV-nak is dolgozott több mint százmillió forintért.
Emlékezetes: az IFUA több minisztériumtól, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől és más költségvetési szervtől kapott tanácsadói megbízásokat az elmúlt években. A fővárosban többek között a Tóth József (MSZP) vezette XIII. kerületi önkormányzattól is kapott megrendelést a társaság összesen 17,5 millió forint értékben. A szerződés idén március végén járt le.
Mint arról már beszámoltunk, az IFUA-nál dolgozott 2007-ig Tóth András, aki a cégtől történő távozása után Gyurcsány Ferenc kabinetjének szakpolitikai igazgatóságához került, de a céget erősíti Jobbágy Valér, aki korábban a kancellárián tevékenykedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.