Előretörő mexikóiak

A filmsorozatokból és könyvekből ismert szicíliai Cosa Nostra már nincs a világ három legerősebb bűnszövetkezete között. A képzeletbeli dobogóról az előretörő mexikói kartellek és a kínai triádok szorították le az olasz maffiát. A világ legnagyobb súlyú alvilági szervezete továbbra is az orosz–ukrán maffia.

2010. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly egy spanyol gazdasági újság, az El Economista erősorrendben összeállította a világ tíz legbefolyásosabb maffiaszervezetét. E lista élén az orosz–ukrán maffia állt, utána következett az egyesült államokbeli szervezetével együtt a szicíliai Cosa Nostra, míg a harmadik helyre a kolumbiai kábítószerkartelleket sorolták. A kínai triádok, a japán jakuzák és a mexikói kartellek csak utánuk következtek, míg az utolsó négy helyen az izraeli, a szerb, az albán és a brit– jamaikai Yardies maffia állt.
Mostanra azonban nagyot változott a helyzet. A mexikói Edgardo Buscaglia, az ENSZ korrupcióellenes tanácsadója szerint az elmúlt négy évben nagyon megerősödtek a mexikói drogkartellek. Becslések alapján ezalatt 735 százalékkal nőtt meg az eltitkolt vagyonuk az Egyesült Államokban, Kanadában, az Európai Unióban és Ázsiában. Tehát a mexikói kartellek már globálisan terjeszkednek. Buscaglia úgy tudja, hogy eddig negyven országban vetették meg a lábukat, és egyre aggasztóbb méretű pénzügyi szerkezetet építettek ki. A most Afganisztánban kutató Buscaglia elmondta, a mexikóiakat már csak a kínai és az orosz–ukrán maffia előzi meg őket. A kartellek a megerősödött euró miatt különösen kedvelik az Európai Uniót, és elsősorban az újonnan felvett országokban fektetnek be, de nagyon vonzzák őket a privatizációk hatalmas korrupciós lehetőségei is. A három vezető maffiát csak nagyon leszakadva követik a kolumbiai kartellek, a szicíliai maffia, a japán jakuzák és a többiek.
Az orosz maffia még az egykori Szovjetunió idején alakult ki, és napjainkra már az egész világon rendelkezik valamilyen mértékű befolyással. Oroszországon kívül elsősorban Izraelben, Magyarországon, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Kanadában, az Egyesült Államokban. Fő tevékenysége a kábítószer-, a fegyver- és a bombakereskedelem, de foglalkozik a pornográfiával és az internetes csalással is, jellemez az El Economista. A kínai triádok tagjai Kínán kívül Malajziában, Szingapúrban, Tajvanon és Hongkongban hajtanak végre emberrablásokat, bérgyilkosságokat, bekapcsolódtak a drogkereskedelembe is, ezenkívül mindenféle terméket hamisítanak, illegális kórházakat működtetnek, és a prostitúcióból is kiveszik a részüket. Jelen vannak az Egyesült Államok több nagyvárosában, de már a kanadai Vancouverben, sőt újabban az argentin fővárosban, Buenos Airesben is. A mexikói kartellekről a legfrissebb események – a „kimenős” bérgyilkosok – tükrében még annyit érdemes megjegyezni, hogy mintegy 150, börtönbe került tagjuk ad megrendelést bérgyilkosságokra, és kétezren teljesítik parancsaikat. A hatóságok 30 ezer tagjukat tartják nyilván csak az Egyesült Államokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.