Holnap ismét megtelik az Ördögkatlan

Baranyában, három településen (Nagyharsányban, Kisharsányban és Palkonyán) mulat az idén is az ördög – pontosabban az Ördögkatlan fesztivál vendégserege. Holnaptól augusztus 8-ig harmadik alkalommal jöhetnek össze azok, akiket – a fesztiválok tekintetében – inkább a Völgy és nem a Sziget vonz.

Paár Tamás
2010. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Délelőtt van. A falvak népe már munkára indul vagy indult, a fesztiválozók még csak most törölgetik ki a szemükből az álmot – ha egyáltalán látni őket, és nem maradtak sátraik rejtekében. A Villányi Szoborpark mitikus időket idéző kőhalmai közt gyülekeznek a korán kelők, akik az Ördögkatlan minden napján elsőként kezdődő programban vennének részt, és bejárnák a napégette hegyet, amely a katlan fölé tornyosul, és amelyet a helyi folklór „ördögszántotta hegyként” emleget. Közben Palkonyán a gyerekeké a főszerep.
Ilyen meghitten indult előző évben minden reggel az Ördögkatlan – fesztivál, amely méltán rászolgált az összművészeti jelzőre. Miután a nap elérte a delelőt, egyre többen járták az utcákat, és próbáltak meg bejutni a sokszor csordultig megtelt programhelyszínekre – amelyek még így sem tudták elveszíteni családias természetüket.
De tavaly, a sors akaratából a katlan csinnadrattájába és összművészeti kavalkádjába a gyász színei vegyültek. A fesztivál ideje alatt távozott az élők sorából Cseh Tamás, aki a fesztiválszervező Bérczes László (a Bárka Színház rendezője) régi barátja, egyben Törőcsik Mari mellett a rendezvény fővédnöke is volt. Az idén sem változik e titulus, még ha posztumusz is jár Cseh Tamásnak, akinek alakját és műveit a katlanban számos esemény idézi fel. A kiállítások között Cseh Tamás gyerekkori rajzai, indián témájú alkotásai is láthatók lesznek. Garamvári Gábor fotóriporter Köztes világ című utcai fotókiállítása, a 100 Legszegényebb című kiadvány fotóanyaga mellett többek közt Jordán Katica képzőművész Szomszédom, Cseh Tamás című képregénysorozatából is tárlat nyílik majd. Halálának egyéves évfordulóján Cseh Tamásért kondul meg a lélekharang mindhárom katlanbéli település templomában. Hét órakor már az énekes egykori zenésztársa lép a színpadra, Másik János, aki barátaival zenél. Este pedig a szoborparkban Másik János mellett Kátai Zoltán, Víg Mihály, Takáts Eszter, Berecz András és a Singas Project szellemét idézik dalaival a Szoborparkban.
Az első napon este, a fesztiválnyitány után a Quimby koncertje következik, a koncertek „főműsoridejében” csütörtökön a Boban Markovic Orkestar és Rúzsa Magdi lép fel együtt, illetve Tom Waits-számokat játszó Braindogs muzsikál, pénteken Ajvar & Sterz zenél, a Kalagor, valamint Rutkai Bori és a Specko Jedno, szombaton a Fabatka és a Ghymes, vasárnap Takáts Eszter és az amerikai Fireworks játszik. Erős a színházi felhozatal is, hiszen a fesztivál a Bárka Színház egyik nyári kikötője is: válogatott társulatok Pirandello, Mrozek, Garaczi és Háy műveit adják elő. Salinger Zabhegyezőjét Kolcsár József adaptációjában láthatja a közönség. Mácsay Pál Örkény István életét meséli majd el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.