Eleinte meglepetten tekintettek a Banki Hitelek Károsultjainak Egyesületében azokra a jól szituált középosztálybeliekre, akiknek piacképes tudásuk, jó állásuk volt, mégis elkeseredetten nyitottak be a szervezet irodáiba. A szervezetnél aztán megszokták, hogy egyre több, első látásra jó anyagi helyzetben lévő ügyfél kér tőlük segítséget. Lénárd Mariann, az egyesület főtitkára lapunknak elmondta: ezek az emberek tudatosan álltak a hitelfelvételhez, nem vállalták túl magukat, ám a pénzügyi válságot nem láthatták előre. Ráadásul a többségüknek még tartalékaik is voltak, ám ezeket a pénzeket lassan felemésztették a megemelkedett törlesztőrészletek, így ma már az is előfordul, hogy a bank által várt havi összegnek csak egy részét tudják átutalni, a többivel pedig adósak maradnak. – Ezeknek az ügyfeleknek általában egy lakáshitelük és egy autókölcsönük van, és ez utóbbiról le is mondanak, ha rákényszerülnek, ám a jelenlegi autóárak mellett ráfizetéses a gépjármű elárverezése. Az adósságot sem fedezi a kocsiért kapott pénz – közölte Lénárd Mariann.
Sokak számára nincs más megoldás, mint olyan szorosra húzni a nadrágszíjat, amennyire csak lehetséges. Elmaradnak a családi nyaralások, új mosógép helyett a régit javítgatják, és kétszer meggondolják, mielőtt valamit leemelnek a boltok polcairól. Lénárd Mariann szerint a problémát nem egyszerűen az jelenti, hogy ezeknek a családoknak leromlott az életszínvonaluk, hanem az, hogy azok a pénzek, amelyek eddig a kereskedőkön, utazási irodákon, szolgáltató cégeken keresztül a gazdaságba áramlottak, ma már egyenest a bankok számláin landolnak. A főtitkár pesszimistán tekint a következő hónapokra is. Mint mondta, az iskolakezdés idején mindig megugrik a fizetésképtelen ügyfelek száma, mivel a tankönyveken nem lehet spórolni.
A kilakoltatási moratórium egy időre elhessegette az emberek feje fölül a legnagyobb veszélyt, az utcára kerülést, ám Lénárd Mariann szerint óriási hiba, ha a fizetésképtelen adósokat ez könnyelműségre sarkallja. Vannak ugyanis olyan ügyfelek, akik a moratóriumban bízva egy vállrándítással intézik el a tartozást, mondván: mi bajuk történhet? Pedig a kilakoltatások szüneteltetése sem csodaszer, állítja Lénárd Mariann. A tartozásokon akkor is halmozódik a késedelmi kamat, ha a moratórium miatt nem lehet kiköltöztetni az ügyfelet.
Márpedig egy-két év alatt az adósság olyan mértéket ölthet, hogy a ház esetleges eladása esetén kapott pénzből nemhogy a családnak nem marad egy fillér sem, de még a megnövekedett tartozást sem fedezi.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség