Mérgező ammónia került a levegőbe

Hírösszefoglaló
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint százhúszan szorultak kórházi kezelésre légzési nehézségek miatt az Egyesült Államokban, az alabamai Theodore városban. Hétfőn a fagyasztott csirkehús forgalmazásával foglalkozó Millard Refrigerated Services üzem szivárgó hűtőrendszeréből ugyanis becslések szerint több mint háromezer liter mérgező ammónia került a levegőbe. Négy ember állapota súlyos, őket intenzív osztályokon ápolják – adta hírül az AP.
A sérültek között van a British Petroleum 65 alkalmazottja is, akik a közelben dolgoztak a Deepwater Horizon olajfúrótorony júniusi balesete miatt keletkezett károk felszámolásán. A cég további ötszáz munkását evakuálták. A városban megszólaltak a szirénák, s az ott élőket felszólították, hogy ne menjenek a szabadba, csukják be az ajtókat, ablakokat, és a légkondicionálójukat is kapcsolják ki. A baleset körülményeit még vizsgálják.
Hasonló baleset történt a Vajdaságban is, ahol hét tonna ammónia került a levegőbe a szerémségi Mitrovicában a helyi húsüzemből. Szerencsére hosszabb időn át szivárgott – s nem került egyszerre nagyobb mennyiség a levegőbe –, így sikerült elkerülni a katasztrófát. Az illetékesek ennek ellenére azt tanácsolják a környék lakosságának, hogy forduljanak orvoshoz. Három személy ellen bűnvádi feljelentést tettek.
– Nagy szerencsénk volt – nyilatkozta a Vecsernje novoszti belgrádi lapnak a szerbiai környezetvédelmi felügyelő. Ha ez a hatalmas mennyiség egyszerre került volna a szabadba, fél Szerémség lakosságát megmérgezte volna, mondta a szakember, aki figyelmeztetett arra, hogy kis mennyiségű ammónia belélegzése is súlyos egészségkárosodást okozhat.
A Danas belgrádi újság szerint június végén leégett az üzem tulajdonában levő trafóállomás, de nem távolították el utána az ammóniát a hűtőberendezésekből, miután áramhiány miatt a leálltak pumpák. Akkor 11 tonna ammónia volt a rendszerben. Akár fel is robbanhatott volna – írja a lap.
A szerb sajtó most azt találgatja, hogyan tűnt el az ammónia, s milyen kárt okozott a környezetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.