A hónap végén jár le a moszkvai kereskedelmi kirendeltség eladása kapcsán tavaly novemberben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt kezdett nyomozás júniusban meghosszabbított határideje. Az adásvétellel minimum 11 milliárd forintos kár érte a magyar államot. Az ügyet vizsgáló Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szóvivője, Fazekas Géza arról tájékoztatta lapunkat: a Legfőbb Ügyészség magánjogi szakágának vizsgálata, valamint Gruber Attila fideszes képviselő felvetése nyomán hivatalból indított eljárásban a hatóság a beszerzett okiratok kapcsán kirendelt szakértők véleményét várja. A nyomozás során a KNYF több, meg nem nevezett tanút hallgatott ki, és várhatóan meghosszabbítják az eljárás legutóbb szeptember 30-ig megállapított határidejét.
Az eljárás érinti Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját és Császy Zsoltot, a cég egykori értékesítési igazgatóját, akiket a sukorói Joav Blum izraeli–magyar állampolgárságú üzletemberrel tető alá hozott ingatlancserével kapcsolatban különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával a múlt héten helyeztek előzetes letartóztatásba.
A 17 ezer négyzetméteres épületkomplexum az elsőként 2005 decemberében aláírt szerződés alapján 206 ezer forintos négyzetméteráron kelt el, holott a közvetítő szerint abban az időben Moszkva központjában az irodaépületek vételára 3000 és 4000 euró (akkori árfolyamon 810 ezer és 1,3 millió forint) között volt. A megállapodást Székely Árpád akkori moszkvai nagykövet írta alá az orosz hátterű, luxemburgi bejegyzésű, Viktor Vekszelberg orosz–izraeli állampolgár érdekeltségében álló Diamond Air offshore céggel. Mint azt az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődje, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, Balajti László Juhász Gábor (MSZP) akkori titokminiszternek márciusban írt jelentésében megállapította: az ügylet kapcsán felszínre került szabálytalanságok közül kiemelkedik az ingatlan értékbecslési eljárása, amelyben a vételárat a valós piaci ár töredékében, négymilliárd forintban állapították meg, holott a kirendeltség tényleges ellenértéke 15-20 milliárdra tehető.
A birtokunkba került dokumentumból kiderül, az ingatlan árát 23 689 585 dollárban határozták meg, amelyből a vevőnek az összeg egytizedét az aláírás után kellett megfizetnie. Ezután ismeretlen jogcímen 500 millió forint érkezett az MNV Zrt. jogelődje, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság számlájára, amelyről Zelles Sándor volt vezérigazgató szóban úgy rendelkezett, az összeget az ingatlanból származó bevételként könyveljék el. A tábornok arról tájékoztatta a minisztert: 2008 márciusában Székely ellenjegyzésével újabb adásvételi szerződés készült, amelyben a korábban megfizetett összeg szerepelt. Még abban a hónapban az időközben megalakult MNV számlájára további 21 320 626 dollár érkezett, azonban a zrt. felső vezetői, Tátrai Miklós és Császy Zsolt a bevételt nem igazolták, mert nem tudták, az milyen ügylethez kapcsolható. Miután nyilvánvalóvá vált számukra, hogy az ismeretlen tétel a képviselet eladásához fűződik, újra elindították az ingatlan értékesítési pályáztatását, amellyel vélhetőleg a korábbi szerződés aggályos körülményeit kívánták leplezni – áll a jelentésben.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros