– Miért tartotta fontosnak, hogy október 8-án a római magyar közösséggel a vatikáni Szent Péter-bazilika magyar kápolnájában emlékezzen meg a Szűzanya, a Magyarok Nagyasszonya ünnepéről?
– Identitásválságban szenved a világ. Ebben az identitásválságban azt gondoljuk, hogy a felsőoktatásnak, a szakképzésnek, a fiatalok ügyének, ugyanúgy, mint a családnak, az innovációnak és a tudományoknak kiemelt szerepe van. Éppen ezért úgy hívjuk a minisztériumunkat, hogy a mindennapi patriotizmus minisztériuma. Mélyen hiszünk abban, hogy Magyarországnak ebben küldetése van, ezért vagyunk itt október 8-án. Államalapító Szent István királyunk hazánkat Máriának ajánlotta fel. Magyarország küldetése tehát a keresztény hit, a nemzeti identitás, a polgári értékek megőrzése és megerősítése. Ebből következően teljesen egyértelmű volt számomra, hogy „friss” miniszterként a Vatikánnal is fel kell vennem a kapcsolatot ezeken a területeken.
– Milyen terveik vannak és mely dikasztériumokkal szándékoznak együttműködni?
– A kormány az elmúlt időszakban, amikor az oktatás, a kutatás és a kulturális területek átalakításával foglalkozott, azt tűzte ki célul, hogy egy értékálló és értékőrző modellt alakítson ki. Támadja is Brüsszel a nemzetközi kapcsolatokat. Éppen ezért José Tolentino de Mendonca bíborossal, a kulturális és oktatási dikasztérium prefektusával abban állapodtunk meg, hogy a magyar katolikus egyházi fenntartású egyetemeken – mint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vagy az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem – túl azon magyar egyetemek, amelyek a keresztény értékeket képviselik és emiatt szenvednek Brüsszel diszkriminatív megkülönböztetésétől, a katolikus nemzetközi egyetemi együttműködésekhez csatlakozhassanak.
– Miben állapodtak még meg a szentszék kulturális és oktatási dikasztériuma prefektusával?
– A másik szintén fontos dolog, hogy szeretnénk kutatási együttműködéseket indítani társadalmi, természettudományos, orvos–egészségtudományi, gazdasági területeken. Mi nyitottak vagyunk arra, hogy a magyar kutatási hálózaton keresztül más kutatásokat is finanszírozzunk, emellett közös kutatási területeket határoztunk meg, amelyek keretében közös kutatóközpontot hozunk létre. Hiszünk abban, hogy a tudomány és a hit nem egymástól távol álló dolgok, hanem egymást kiegészítők, segítik az ember eligazodását a hétköznapokban. A harmadik dolog, amit mindketten látunk, hogy a keresztény kultúra sajnos kiveszőben van mindennapjainkból. Kevés olyan nemzet van, mint Magyarország, amely kulturális finanszírozásában, értékvállalásában és mindennek a megjelenítésében a keresztény értékeket és a keresztény kultúrát kívánja megismertetni a fiataljaival, a családjaival. Üdvözlendő, hogy szorosabb együttműködést alakítunk ki a hazai múzeumok és a Vatikáni Múzeum között. Végül, de nem utolsósorban a családügyről is szó volt. Célunk, hogy mindazt a családpolitikai értékvállalást, amit az elmúlt 14 évben mi, magyarok megtettünk, hogyan tudjuk a Vatikánnal még szorosabb együttműködésben továbbvinni. Kijelenthetem, hogy stratégiai szövetségesek vagyunk nemcsak a békében, hanem az értékvállalásban is. Enélkül ugyanis Európa hanyatlásra van ítélve.