Sport7fő című, kéthetente megjelenő magazinunk legutóbbi számában már írtunk a labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők történetéről, de nem árt most, az újabb kvalifikációs sorozat konkrét kezdete előtt sem hangsúlyozni, mennyire megváltoztak a léptékek bő fél évszázad alatt. Az 1960-as első, mindössze négycsapatos Eb-re 17 válogatott selejtezett, éppen a harmada a jelenlegi 51-nek, s csak eggyel több, mint ahányan szerepelnek majd a 2012-es, tizennegyedik kontinensviadalon Ukrajnában és Lengyelországban. Itt a házigazdák automatikus résztvevők, a címvédő (jelen esetben Spanyolország) viszont hagyományosan nem, ezért érdemes meghallgatni az azóta vb-címet is nyert hispán gárdából Sergio Ramost a motiváció újbóli megleléséről: „A nulláról kell indulniuk, nagy hiba lenne, ha azt hinnénk, világbajnokként minden könnyebb lesz. Éppen ellenkezőleg, mostantól sokkal jobban kell összpontosítanunk, mint korábban.” A Real Madrid jobb oldali játékosának és társainak azért elsőre nem kell túlzásba vinniük a koncentrációt, hiszen holnap Vadúzban vendégeskednek Liechtensteinnél, így győzelmük a sérült Puyol nélkül is borítékolható.
Talán nem tűnt fel, hiszen mindenki a maga barátságos meccsével – mi, magyarok például az angolok elleni wembleybeli fellépéssel – volt elfoglalva, de az Eb-selejtezősorozat augusztus 11-én már megkezdődött. Méghozzá majdnem meglepetéssel, a Feröer-szigetek tallinni sikerével, ám végül az észt házigazdák a hosszabbításban 0-1-ről 2-1-re fordítani tudtak. Azért vélhetőleg ők sem fognak komolyan labdába rúgni a C csoport három vb-résztvevője, Olaszország, Szerbia és Szlovénia, valamint Észak-Írország mellett. Ma az F jelű hatosban Izrael Ramat Ganban fogadja Máltát, s a papírforma alapján versenyben lehet a görögökkel és a horvátokkal a továbbjutásért.
A kiírás szerint egyébként a kilenc selejtezőcsoport (hatban hat, háromban öt csapattal) első helyezettje, valamint a legjobb második lép a kontinensviadal színpadára, a fennmaradó négy helyért pedig a többi nyolc második párokba sorsolva oda-visszavágós pótselejtezőt vív 2011 végén. Az igazi nagyüzem holnap veszi kezdetét huszonkét mérkőzéssel, közte a minket leginkább érdeklő stockholmi svéd–magyar derbivel az E csoportból. A kezdő kör programjára tekintve igazi rangadóra nem lelünk – bár az erősorrend alapján kilencfelé aprózva ez eleve szinte lehetetlen –, a vb-bronzérmes németek brüsszeli vendégjátéka tűnik a legérdekesebbnek. Az olaszok Tallinnban vizitálva, a franciák Párizsban a fehéroroszokat, az angolok Londonban a bolgárokat fogadva kezdhetik kiköszörülni az idei vb-csorbát. Utóbbi wembley-beli derbin Kassai Viktor fújja majd a sípot, a további magyar játékvezetők közül Vad II István Asztanában a kazah–török, Szabó Zsolt Jerevánban az örmény–ír találkozót dirigálja.
Ezeken és az összes Eb-selejtezőn, valamint BL- és EL-találkozón már nem kell hallgatnunk az idén megszokott monoton zümmögést, ugyanis a kontinentális szövetség (UEFA) a játékosok és a nézők komfortérzetét mindenképpen javító intézkedésként betiltotta a vuvuzelák használatát. „A dél-afrikai világbajnokságról ismert műanyag trombiták nem alkalmasak az európai használatra, mert túlharsogják a szurkolók énekét és érzelmi reakcióit” – olvasható az UEFA tegnapi állásfoglalásában. Valóban, Afrikával ellentétben Európában nincs semmiféle kulturális múltja, töltete a vuvuzelának, így ez az a döntés, amelynek csak haszonélvezője akad, kárvallottja nem, legfeljebb a kínai műanyagipar.
Eb-selejtezős program. Ma, F csoport: Izrael–Málta. Holnap, A cs.: Belgium–Németország Kazahsztán–Törökország; B cs.: Szlovákia–Macedónia, Örményország–Írország, Andorra–Oroszország; C cs.: Szlovénia–Észak-Írország, Észtország–Olaszország, Feröer-szigetek–Szerbia; D cs.: Franciaország– Fehéroroszország, Románia–Albánia, Luxemburg– Bosznia-Hercegovina; E cs.: Svédország–Magyarország, Moldova– Finnország, San Marino–Hollandia; F cs.: Görögország–Grúzia, Lettország–Horvátország; G cs.: Anglia–Bulgária, Montenegró– Wales; H cs.: Portugália–Ciprus, Izland–Norvégia; I cs.: Litvánia– Skócia, Liechtenstein–Spanyolország.

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé