Tegnap a Pireneusokban Orthez és Gourette-Col d’Aubisque között 218,5 kilométeres szakasz – a végén 1709 méter magasan hegyi befutóval – várt a Tour de France mezőnyére, de a témát „természetesen” nem ez szolgáltatta, hanem a karavánt kedden megrázó soros doppingbotrány. Az A próba szerint vértranszfúzióval lebukott kazah Vinokurov mindenesetre tagadja, hogy vétett volna a szabályok ellen: „Ez valami szörnyű tévedés. Sosem éltem tiltott szerekkel, én profi versenyző vagyok. Alighanem a Tour elején történt bukásom lehet az ügy mögött. Rengeteg vér gyűlt össze a combomban, ez vezethetett a pozitív teszthez. Szörnyű érzés így otthagyni a versenyt, de nem pocsékolom azzal az időmet, hogy az ártatlanságomat bizonygatom” – jelentette ki flegmán az idei Touron két szakaszt nyerő versenyző. Kérdés, ki hisz az eset után testületileg visszalépett Astana első számú sztárjának, aki már a rajt előtt gyanúba keveredett. A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) július elején jelezte, öt versenyzőt kiemelt figyelem övez majd, s bár nevek nem hangzottak el, nyílt titok volt, hogy egyikük a 33 éves Vinokurov.
Már nem is lepődünk meg azon, hogy tegnap újabb versenyző bukott le. Először csak az került napvilágra, hogy az illető a 11. szakasz után akadt fenn a vizsgálaton, és testidegen tesztoszteron nemi hormont mutattak ki a vizeletmintában. Estére kiderült, hogy az olasz Moreni a vétkes, akit rendőrök vittek el csapata, a Cofidis szállásáról. Az újabb doppingbotrány után a Cofidis is visszaléptette versenyzőit. (Testidegen tesztoszteront találtak a német Sinkewitznél is még június 8-án. A vizsgálatok eredményét csak később hozták nyilvánosságra, így elindult a Touron. Ám a 8. szakasz után feladta a versenyt, mert összeütközött egy nézővel, és súlyos sérüléseket szenvedett.)
A Tour doppingbotrányaira reagálva Dick Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elnöke meglepő javaslattal élt. Szerinte az UCI-nak csökkentett büntetések kilátásba helyezésével arra kellene ösztönöznie a versenyzőket, vallják be, ha az elmúlt években tiltott szerekhez folyamodtak, majd egy megjelölt időponttól kezdve minden csalóra kíméletlenül le kellene csapni; már az első lebukásnál örökös eltiltás sújtaná a vétkeseket. „A vallomások begyűjtésével lehetőség nyílna a közreműködő orvosok, az értékesítési hálózatok leleplezésére, és a sportágat új alapokra lehetne helyezni” – fogalmazott Pound.
S hogy a versenyről is essék szó, a tegnapi, 16. etapon az összetettben második spanyol Contador mindent elkövetett, hogy megelőzze az élen álló Rasmussent, ám a dán versenyző – akiről a napokban kiderült, az elmúlt három évben mindig másfelé járt, mint az őt kereső doppingellenőrök – kivédett minden támadást, s a végén Leipheimer és Contador előtt megnyerte a szakaszt. Rasmussen így nagyot lépett a végső siker felé, előnye már 3:10 perc Contador előtt. A célban azért füttyszó is hallatszott…
Száz éve született Duray Miklós
