A szórakozóhelyet működtetők és a rendezvényt szervezők, biztosítók közül négyet egy évvel ezelőtt foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt ítélt el jogerősen – kettőt-kettőt egy év nyolc, illetve egy év négy hónapos letöltendő szabadságvesztésre – a Fővárosi Törvényszék, közülük ketten fordultak a Kúriához felülvizsgálati indítvánnyal. Az ügyvédek bűncselekmény hiányában felmentést, illetve enyhébb bűncselekményért enyhébb büntetést vagy új eljárást indítványoztak, melyet a Kúria elutasított.
A Kúria szóbeli indoklásában hangsúlyozta, hogy – a védők álláspontjával szemben – a tisztességes eljárás sérelme és az indoklási kötelezettség megsértése nem igazolódott. A Kúria szerint a vádlottak – a védői felvetésekkel ellentétben – megsértettek egyes alacsonyabb rendű jogszabályokat. A beengedett fiatalok létszámához képest nagyon kevés volt a rendész, ami már önmagában jelentős kockázatot jelentett. A közvetlen veszélyhelyzetet pedig az idézte elő, hogy a szórakozóhely szűk lépcsőházában ellenőrizhetetlen tumultus alakult ki, amikor a beengedett fiatalok alulról fölfelé igyekeztek, ugyanakkor fentről padokkal, asztalokkal próbálták lefelé nyomni a tömeget. A bíróság szerint megelőzhető lett volna a tragédia, ha lassabban engedik be a fiatalokat és több biztonsági őr felügyeli mozgásukat.
A foglalkozási szabályszegéssel kapcsolatban a szóbeli indoklás kitért arra is, hogy a bírói gyakorlat szerint az élet és testi épség megóvásával kapcsolatos szakmai szabályokat, szokásokat akkor is figyelembe kell venni és betartásukat számon kell kérni, ha azokat egyébként nem rögzítették jogszabályban. A Kúria az eset súlyát azzal érzékeltette, hogy három fiatal lány elment egy belvárosi szórakozóhelyre és soha többé nem térhetett haza.
A bíróság szerint az elsőrendű vádlottnak – aki a szervezőknek bérbe adta a helyet – tisztában kellett lennie azzal, már hónapokkal a tragédia előtt kaptak jelzéseket a hatóságoktól, hogy nincs minden rendben a szórakozóhelyen.
A Nyugati téri – azóta bezárt – szórakozóhelyre 2011. január 15-én éjjel csaknem háromezren zsúfolódtak be, és a tumultusban három fiatal lány megfulladt, tucatnyian megsérültek. A három évvel ezelőtti tragédia másnapján Orbán Viktor miniszterelnök utasította a belügyminisztert, tegyen intézkedéseket annak érdekében, hogy ilyen eset a jövőben ne fordulhasson elő, és folyamatosan tájékoztassa az ehhez szükséges lépésekről. A hatóságok átfogó ellenőrzéseket tartottak a hasonló rendezvényeket tartó helyeken, és rövidesen jelentősen szigorodtak a szabályok, az engedélyezési eljárások.
A rendőrség két hét alatt befejezte a nyomozást, meghallgatott több mint száz tanút, bevont az eljárásba tucatnyi szakértőt. Nyolc gyanúsított ellen javasoltak vádemelést az ügyészségnek, amely végül négy fiatalt: Szalontai Győzőt, a West Balkán Kft. egyik ügyvezetőjét, az intézmény bérbeadóját, Kecskés Tamás és Csanádi József rendezvényszervezőt és Hranek István biztonsági őrt vádolta meg.
A vádlottak tagadták bűnösségüket, arról beszéltek, hogy sajnálják, ami történt, lehet, hogy itt-ott hibázhattak, de bűncselekményt nem követtek el, ezért kérik felmentésüket. Az ügyvédek a korábbi perbeszédekben nem egyszer szóltak más vádlottak, illetve a hatóságok felelősségéről, és arról, hogy saját védencük ártatlan.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2012-ben mind a négy vádlottat bűnösnek mondta ki halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetésben. A bíróság első fokon, nem jogerősen két év nyolc hónap végrehajtandó szabadságvesztést szabott ki mind a négy vádlottra.
Fellebbezések után tavaly áprilisban a Fővárosi Törvényszék másodfokon, a korábbi döntést megváltoztatva Szalontai Győző elsőrendű és Csanádi József harmadrendű vádlottra három év négy hónapot szabott ki, amelynek felét – egy év nyolc hónapot – két évre felfüggesztette, a másik fele azonban teljes egészében letöltendő. Kecskés Tamás másod- és Hranek István negyedrendű vádlott első fokon kiszabott két év nyolc hónapos büntetésének felét szintén két évre felfüggesztette a másodfokú bíróság, a fennmaradó egy év négy hónapot azonban mindenképpen le kell töltenie e két vádlottnak is.
A négy vádlottból kettő, Szalontai Győző és Kecskés Tamás fordult a Kúriához felülvizsgálati indítvánnyal. Az ügyvédek azt kérték, hogy bűncselekmény hiányában mentsék fel védencüket, illetve enyhébb bűncselekményért enyhébb büntetést szabjanak ki vagy új eljárást rendeljenek el.
Időközben a két vádlott megkezdte jogerős szabadságvesztés-büntetésének letöltését, így rabruhában, bilincsben hozták őket a kúriai tárgyalásra.
A keddi tárgyaláson a hallgatóság soraiban jelen volt Békefi László ügyvéd, a sértettek egyik jogi képviselője, és újságíróknak elmondta: más eljárások is indulnak az ügyben. Már készül a kereset a polgári peres kártérítés ügyében, továbbá várhatóan a nyáron kezdi tárgyalni a bíróság azt a pótmagánvádas eljárást, amelyet két további – eddig meg nem vádolt – ember ellen kezdeményeztek. Ugyanakkor a védelem a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordult, mert álláspontja szerint a hatóságok megsértették a tisztességes eljárás követelményét.