Az első fokon kiszabott két év nyolc hónapos végrehajtandó szabadságvesztéseket megváltoztatva Szalontai Győző első- és Csanádi József harmadrendű vádlott esetében három év négy hónapot szabott ki a bíróság, melynek felét – egy év és nyolc hónapot – két évre felfüggesztette, másik fele azonban teljes egészében letöltendő.
Kecskés Tamás másod- és Hranek István negyedrendű vádlott első fokon kiszabott büntetésének – két év nyolc hónapnak – a felét szintén két évre felfüggesztette a másodfokú bíróság, a fennmaradó egy év négy hónapot azonban mindenképpen le kell töltetnie e két vádlottnak. Szalontai Győző a West Balkán Kft. egyik ügyvezetője és az intézmény bérbeadója volt, Kecskés Tamás és Csanádi József rendezvényszervező, a helyszínen lévő biztonsági személyzetet pedig Hranek István irányította.
A törvényszék pénteken kihirdetett másodfokú, jogerős döntésének szóbeli indoklása szerint egyes védői felvetésekkel ellentétben az elsőfokú döntés tényállása korrekciók, kiegészítések után alkalmas arra, hogy ítélet alapjául szolgáljon. Megállapítható, hogy a túlméretezett létszám, a feltorlódott tömeg és a felgyorsuló beléptetés vezetett a közvetlen veszélyhelyzethez, majd a tragédiához.
A törvényszék kiemelte a többi között, hogy a vádlottak nem tanúsították a tőlük elvárható gondosságot a tekintetben, hogy a helyszín alkalmas-e ennyi fiatal biztonságos szórakozására, az első- és a harmadrendű vádlott között szerződéses viszony volt, a másodrendű vádlott pedig a forgalomtól függően részesült a rendezvény bevételéből, továbbá a vádbeli tevékenység akkoriban meglehetősen szabályozatlan volt.
A másodfokú bíróság kimondta, hogy az első-, a másod- és a harmadrendű vádlott egyaránt a vádbeli rendezvény szervezője volt, és ekként felelnek a foglalkozás szabályainak megsértéséért, mint ahogy a negyedrendű a biztonsági szakmai szabályszegésekért.
A másodfokon kiszabott büntetés az első- és a harmadrendű vádlott esetében bizonyos szempontból súlyosabb, mint az elsőfokú ítélet, a másod- és a negyedrendűnél egyértelműen enyhébb. A bíróság a szabadságvesztés büntetés mellett foglalkozásuk gyakorlásától is eltiltotta a vádlottakat.
Békefi László ügyvéd, az áldozatok családjának jogi képviselője az ítélethirdetést követően újságíróknak elmondta: ügyfelei számára az a legfontosabb, hogy a vádlottak bűnösségét jogerősen kimondta a bíróság és letöltendő szabadságvesztéseket szabott ki, így az ügynek ez a szakasza lezártnak tekinthető.
Hozzátette ugyanakkor, hogy pótmagánvádlóként a rendezvényt biztosító cég ügyvezetőjének és a West Balkán Kft. másik, jelen eljárásban az ügyészség által meg nem vádolt ügyvezetőjének a felelősségre vonását is szorgalmazzák. Az a büntetőper várhatóan ősszel kezdődik el a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Továbbá polgári bíróság előtt kártérítési pert is indítanak az áldozatok családjai a VI. kerületi jegyző és más jogi, illetve természetes személyek ellen.
A Nyugati téri – azóta bezárt – szórakozóhelyen 2011. január 15-én éjjel csaknem háromezer fiatal zsúfolódott be, és a tumultusban három fiatal lány megfulladt, tucatnyian pedig megsérültek. Az eljárás adatai szerint mintegy 300 ember biztonságos szórakozására volt alkalmas a West-Balkán, a megvádolt szervezők azonban 1500-1800 lehetséges vendégről egyeztettek, a beléptetéshez pedig 4200 karszalagot rendeltek. Végül 2883 fiatal jutott be a tragikus éjszakán, ez az engedélyezett létszám nyolcszorosa. Mindeközben biztonsági őr viszont jóval kevesebb volt a szükségesnél, mindössze tíz, többségében szakképzetlen.
A tragédia másnapján Orbán Viktor miniszterelnök utasította a belügyminisztert: tegyen intézkedéseket annak érdekében, hogy ilyen eset a jövőben ne fordulhasson elő, és folyamatosan tájékoztassa az ehhez szükséges lépésekről. A rendőrség meghallgatott több mint száz tanút, tucatnyi szakértőt, és néhány hét alatt befejezte a nyomozást.