A pénzügyminiszter múlt héten nyújtotta be az Országgyűlésnek az önkormányzatok hitelfelvételét korlátozó törvényjavaslatát. Eszerint a helyhatóságok kizárólag fejlesztési célra vállalhatnának éven túli kötelezettséget, de csak azzal a feltétellel, ha az éves törlesztőrészlet – kamatostul és járulékostul – se haladja meg az éves bevétel 80 százalékát. Működési célra pedig kizárólag éven belüli, áthidaló hitelt vehetnének fel – az üzleti élet gyakorlatához hasonlóan.
Az Állami Számvevőszék adatai szerint épp a folyamatosan emelkedő működési költségek előteremtése gyorsította fel a kötvénykibocsátásokat, adósságspirálba hajtva a helyhatóságokat. A Számvevőszék főigazgatója ezzel együtt reméli, a az Országgyűlés enyhít majd a pénzügyminiszter javaslatán. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint a helyhatóságok tragikus helyzetbe kerülnek jövőre. Gémesi György emlékeztetett arra, a normatívák reálértékét a kormány úgy csökkenti 2008-tól, hogy közben az önkormányzatoknak a szabadpiacról kell megvenniük az áramot a liberalizációval nagyfogyasztóvá minősített iskoláiknak, kórházaiknak.
Piaci becslések szerint a villamosenergia-piac megnyitása 20-40 százalékos áremelkedéssel jár majd. Az érdekképviselet ésszerűtlennek tartja ebben a helyzetben a hosszú távon kifizetődő hitelek felvételének korlátozását. Az országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke szerint a normatívák reálértékének csökkentésével folytatódik az intézmények kényszerű megszüntetése és összevonása a falvakban, községekben. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének gödöllői konferenciáján egyébként részt vett a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője is, de külön nem nyilatkozott. Arra hivatkozott, az interjúra napokkal ezelőtt kellett volna engedélyt kérnie a hírTV-nek a szaktárca sajtóosztályától. A hitelfelvételt korlátozó törvénymódosításhoz egyébként a Fidesz szavazatai is szükségesek, miután az önkormányzati törvény kétharmados.
(hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.