Nincs hosszú távú vidékfejlesztési stratégiája a kormánynak

Az agrárium termékkibocsátása az utóbbi négy évben folyamatosan csökkent, míg a költségek 15 százalékkal növekedtek – jelentette ki Jakab István képviselői felszólalásában kedden a Parlamentben. Az ellenzéki képviselő szerint nincs hosszú távra szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégiája a kormánynak.

MNO
2007. 11. 13. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agrárgazdaság 2006. évi helyzetéről szóló beszámoló általános vitájában kedden a Parlamentben Örvendi László (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, hogy az állattartási rendeletek megalkotásával a településekről folyamatosan nyomják ki az állattenyésztést. Még a falvakban is megtörténik az, hogy olyan rendeletet alkotnak, ami az állattenyésztési lehetőséget megtiltja – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy ennek hatására a magángazdáknál is jelentősen csökken az állattenyésztés. Bagi Béla (Fidesz) kiemelte: Magyarországon növénytermesztés-centrikus a mezőgazdaság, és ezen belül túlsúlyos a gabonatermesztés.

Véleménye szerint valós termékszerkezet-váltásra van szükség. Jakab István (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy az agrárgazdaságról szóló jelentés mindig lehetőséget ad arra, hogy az ágazat meghatározza a jövőjét. Hangsúlyozta azt is, hogy az agrárium termékkibocsátása az utóbbi négy évben folyamatosan csökkent, a költségek 15 százalékkal növekedtek, az élőállat-behozatal hatszorosára nőtt, az állattenyésztés és növénytermelés egyensúlya pedig jelentősen megbomlott.

Az ellenzéki képviselő szerint nincs hosszú távra szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégiája a kormánynak. Mint kiemelte, ha ilyen mértékben csökken az állattenyésztés teljesítménye, akkor az komoly nemzeti vagyonvesztést is okozhat. Hozzátette: rövid idő alatt kétmillió alá csökkenhet Magyarország sertésállománya.

Ángyán József (Fidesz) felszólalásában szólt arról a kormányhatározatról, amelytől, mint mondta, a felháborodás miatt részben visszavonult a kormány, de ami a teljes infrastruktúra felszámolását irányozta volna elő. Példaként elmondta, hogy a határozat privatizálná a gyümölcstermesztés teljes kutatóintézeti hálózatát, gazdasággá alakítaná és privatizálná az állami ménesgazdaságot.

Font Sándor (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a vitában a Fidesz tükröt tartott az MSZP agrárirányítása elé. Mint mondta, a 2006-os év volt az az év, amikor a kormány belesodorta az országot egy súlyos szociális válságba, amelynek véleménye szerint az egyik legnagyobb áldozata a mezőgazdaság.

Harrach Péter, az Országgyűlés KDNP-s alelnöke az általános vitát lezárta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.