A levélben foglaltak szerint, amennyiben a választópolgárok többsége úgy kívánná, Pest Megye Önkormányzatának Közgyűlése kezdeményezheti a parlamentnél, hogy 2013 után a megye, leválva Budapestről, önálló régióvá váljon. Ezáltal a főváros sem veszít, Pest megye lakói viszont nyernek. Jelenleg ugyanis a Budapestből és Pest megyéből álló közép-magyarországi régió az uniós forrásokat a GDP-hez viszonyított arány szerint kapja. A gazdagabb fővárosról leválva a szegényebb megye jóval több, a felzárkózást előmozdító pályázati pénzhez juthatna.
A levél arra is felhívja a figyelmet, hogy az ügyben kiírandó helyi népszavazást együtt lehetne tartani a 2008 tavaszán esedékes országos népszavazással, így a költségek a minimálisra csökkenthetők. Az önálló régióvá válás szándékáról a közgyűlés az érintett önkormányzatok mielőbbi válaszát várja – áll a dokumentumban.
Szűcs Lajos, a megyei közgyűlés elnöke a levéllel kapcsolatban elmondta, hogy Budapestnek jelenleg 1,6 millió lakosa van, míg Pest megyében 1,3 millióan élnek. Ehhez az arányhoz viszonyítva az elmúlt évek gyakorlata szerint a régiós fejlesztési források elosztásánál a megyének rendszerint jóval kevesebb pénz jutott, mint a fővárosnak. Példaként említette, hogy amíg a 4-es metró építésére a fővárosban csaknem 500 milliárd forintot szánnak, addig a megye településeinek a mostani felállás szerint összesen 240–250 milliárd forint jut a következő években.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.