A minősítések törvényességével kapcsolatosan a bizottság ellenzéki oldala az adatvédelmi biztoshoz fordult. Az adatvédelmi biztos hétfőn kiadott állásfoglalása alátámasztja, hogy a pedagógusok írásbeli hozzájáruló nyilatkozata nélkül személyes adataik gyűjtése, továbbítása, kezelése törvénytelen, és annak sincs jogszabályi alapja, hogy a minősítést végzők a tanulók adataihoz hozzáférjenek.
Az Ellenőrzési Albizottság munkája során feltárták, hogy a törvény által kormányrendelet számára előírt szabályozási kérdéseket alacsonyabb szintű jogszabályba, oktatási miniszteri rendeletbe foglalták. Az iskolák minősítése szempontjából jogvesztő határidők, feltételek kerültek jogszabályon kívülre a jogorvoslat lehetősége nélkül.
Azok az intézmények, amelyek nem feleltek meg a minősítésen, a törvény szerint fele normatívára jogosultak. Ezt az Oktatási és Tudományos Bizottság december 5-iki ülésén még az Oktatási és Kulturális Minisztérium képviselője is alkotmányosan aggályosnak nyilvánította, mivel a minősítés hatósági határozat nélkül zárul, és jogorvoslatra sincs lehetőség.
Mindezek alapján az ellenzéki képviselők felszólítják a kormányt, hogy a törvényes rendet állítsa helyre. Intézkedjék a törvénytelenül gyűjtött adatok haladéktalan megsemmisítéséről, az alkotmánysértő eljárás leállításáról, a jogellenesen visszatartott normatív támogatások folyósításáról, a fenntartóktól beszedett sokszor milliós nagyságrendű eljárási díjak visszafizetéséről – áll a Dr. Hoffmann Rózsa elnök, (KDNP) Zsigó Róbert (Fidesz) által aláírt közleményben.