Az idei esztendő rendkívül nehéz volt a koalíció számára – mondta Kóka János csütörtökön, az évértékelő sajtótájékoztatóján. Az SZDSZ elnöke úgy véli, hogy már semmiképpen sem lehetett halogatni a reformok elindítását. A pártelnök közlése szerint 2007 a változás és a reformok beindításának éve volt. Hozzátette, hogy ez az esztendő rendkívül nehéz volt a koalíció számára. A nehézségeket véleménye szerint az okozta, hogy nem tudtak tovább várni, nem volt alapja a mély strukturális átalakítások elodázásának.
Kóka János az elmúlt 17 év egyik legfontosabb lépésének nevezte azt, hogy a parlament hétfőn elfogadta az egészségbiztosítás új rendszerét kialakító törvényt. Ezzel szerinte Magyarország az első, nagyon komoly jelét adta annak: a reformok útját választja ahhoz, hogy vissza tudja szerezni vezető szerepét Kelet-Közép-Európában.
A pártelnök kitért az egészségügyi reformot népszerűsítő SZDSZ-kampányra is. Azt mondta, ha csukott szemmel járunk, akkor gondolhatjuk azt, hogy az országban minden rendben van. Ha viszont kinyitjuk a szemünket, akkor láthatjuk, hogy az egészségügy, az oktatás és a különböző közszolgáltatások gyenge minőségűek. Hozzátette, hogy jelen van a korrupció, a hálapénz, és egyetlen magyar egyetem sincs a világ háromszáz, legjobb diplomát adó intézménye között. Kifejtette, hogy Magyarországon ma a növekedés egyik legkomolyabb akadálya a túl magas adóelvonás és a túlzottan nagy adóbürokrácia.
A politikus úgy véli, hogy adórendszer kapcsán azonnali teendőik vannak, mert Magyarországon az adóelvonás mértéke GDP-arányosan 5-6 százalékkal magasabb, mint a környező, velünk versenyző országok többségében. Kiemelte, hogy 2008 január 31-ig igyekeznek megállapodni az MSZP-vel arról, melyek lesznek az adórendszer változtatásának fő irányai.
Horváth Ágnes azzal kezdte mondandóját, hogy 2006 végén öt elfogadott törvénnyel fejezték be az évet, az idén pedig ezek végrehajtása következett. Az egészségügyi miniszter kiemelte, hogy stabilizálódtak a gyógyszerkiadások, miközben több mint 2400 gyógyszernek csökkent az ára. A vizitdíjról úgy vélekedett, hogy miközben az abból befolyó bevételek a szolgáltatóknál maradtak, csökkent a hálapénz mértéke. A miniszter megjegyezte, hogy 25 milliárd forint többletet tudtak elosztani a kórházak között, és éppen csütörtökön kezdi meg az egészségbiztosítási pénztár 3,2 milliárd forint postázását a szolgáltatóknak.
Lényegi elemként emelte ki, hogy december 10-én 400 ezer olyan állampolgárról tudtak, akinek nincsen jogosultsága az egészségügyi ellátások igénybevételére. Mint elmondta, aki valamelyik kórházban, rendelőben vagy gyógyszertárban „piros lámpás jelzést kap”, annak 45 napja lesz arra, hogy a megyei egészségügyi pénztárnál igazolja jogosultságát, de az ellátást mindenképpen megkapja.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.