Lendvai: Nem kívántunk automatikus igent a frakciótól

Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslat olyan, amelyet baloldali ember nyugodt szívvel támogathat - mondta az MSZP parlamenti frakcióvezetője kedden Budapesten, a képviselőcsoport ülése után. A távirati iroda úgy tudja: a frakcióülésen több felszólaló is azt mondta, bár megszavazzák a törvényjavaslatot, nem örömmel teszik ezt. A miniszterelnök többek között arról beszélt, hogy az egészségbiztosítási reformnál útelágazáshoz érkeztek: el kell dönteni, előre vagy hátra.

MNO
2007. 12. 11. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előterjesztést a frakció a december 17-i zárószavazáson egyhangúlag támogatni fogja, a szavazás alól felmentést senki sem kért – közölte Lendvai Ildikó. Az MSZP-frakció ülését azt követően tartották, hogy a parlament kedden döntött az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslat módosító indítványairól.

Kökény Mihály, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa azt mondta, nem vetődött fel az sem, hogy halasszák el a törvényjavaslat zárószavazását.

Lendvai Ildikó szerint az új rendszer megőrzi a nemzeti kockázatközösség, illetve a szolidaritás elvét, és garanciákat ad arra, hogy az állami többség ezt a szempontot érvényesítse. Mint mondta, a törvényjavaslat arra is garanciát ad, hogy ne legyen semmilyen anyagi, életkorbeli vagy egészségügyi állapottól függő megkülönböztetés a biztosítottak között. A szocialista frakcióvezető közölte: nem kívántak automatikus igent a frakciótól, azt pedig végképp nem akarták, hogy valaki politikai szimbólumnak tekintse a döntést, és esetleg jobb szakmai meggyőződése ellenére szavazási kényszert érezzen.

Arra a kérdésre, hogy miért tartott két és fél órán keresztül a frakcióülés, Lendvai Ildikó azt mondta, minden nyitott és nem nyitott kérdést újra akartak beszélni, és közel negyven felszólaló volt. Kitért arra, hogy Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök a szavazás után szólalt fel, a frakciónak az volt a dolga, hogy „maga kínlódja ki véleményét”. A frakcióvezető tájékoztatása szerint a döntés után arra kérték a kormányfőt, hogy a további feladatokról, végrehajtási rendeletekről adjon tájékoztatást. A munka számunkra nem fejeződik be: a frakció részt kíván venni a végrehajtási utasítások kidolgozásában – szögezte le.

Lendvai Ildikó azt mondta, a törvényről és nem a koalíciós partnerről beszéltek a frakcióülésen, a javaslat tartalma pedig az MSZP számára megfelelő. Egy kérdésre, miszerint fordulópontot jelent-e a december 17-i szavazás a koalíció életében, a képviselőcsoport vezetője azt mondta, nem nevezi fordulópontnak, hogy egy koalíció, amelyet négy évre megválasztottak, négy évig működik. A politikus szerint a párbeszéd nem fejeződhet be a jövő heti szavazással.

Nagyon sokfajta tévhit, félelem van az emberekben, és ez nem az ő hibájuk – fűzte hozzá. Úgy vélte, a koalíciós pártok azzal voltak elfoglalva, hogy jó törvény legyen a végeredmény, és talán kevesebbet tudtak az érintettekkel beszélni az előterjesztésről. Megjegyezte: a párbeszédre egy év áll rendelkezésre, mivel az új modell 2009. január 1-jén kezd el működik.

Lendvai Ildikó kitért arra, hogy jó néhány régióban és megyében már jelentkeztek a szocialista képviselőknél az MSZOSZ képviselői a törvényről való konzultációra. Az Alkotmánybíróság döntésével kapcsolatos kérdésre, hogy a Kálmán László által kezdeményezett népszavazás mellé állnak-e, Lendvai Ildikó azt mondta, a párt elnökségének ülésén döntik el, mit tegyenek. „De nem az a párt vagyunk, amely kéthavonta szeretne új és új népszavazást kitűzni” – fogalmazott a frakcióvezető.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.