Népszavazás: Veres állami támogatások megvonásával riogat

Veres János kijelentette: a kormány nem pótolná az egészségügyi és felsőoktatási intézmények kieső bevételét 2009-től, ha egy népszavazás nyomán az Országgyűlés eltörölné a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat.

MNO
2007. 12. 21. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népszavazás nem jelent mást, mint, hogy az eredmény függvényében kell a 2009-es költségvetést összeállítani – mondta a pénzügyminiszter. Hozzátette: amennyiben ezek a díjak megszűnnek „senki ne gondolja, hogy a konvergenciaprogram végrehajtása lehetővé teszi, hogy bármelyik kieső bevételt a költségvetés egyéb bevételeiből pótoljuk”. Leszögezte: nem fog olyan javaslatot tenni a kormánynak, hogy bármilyen adó, vagy járulék változtatásával többletbevételre tegyenek szert, és ebből pótolják a vizitdíjat, vagy a kórházi napidíjat, vagy a fejlesztési részhozzájárulást. Veres János szerint a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról rendezett népszavazás eredménye a költségvetést nem, csak az orvosok, kórházak, felsőoktatási intézmények gazdálkodását érintheti.

A pénzügyminiszter elmondta: amennyiben a népszavazás eredményeként 2009 január elsejétől megszűnne valamelyik díj, az természetesen kiadás-csökkenést jelent a lakosságnak, de ugyanekkora bevételkiesést is az intézményeknek, mivel pótlására nincs lehetőség. Hangsúlyozta: ha ezek megszüntetéséről szóló döntés születik, akkor azoknak, akik ezekkel a bevételekkel most rendelkeznek 2009-től már másként kell kalkulálniuk. Tehát az egészségügyi szolgáltatók, a háziorvosok, a felsőoktatási intézmények ennyivel kevesebbel kell, hogy gazdálkodjanak – mondta Veres János.

A vizitdíj és a kórházi napidíj együtt 17-18 milliárd forintot, a tandíj 2-2,5 milliárd forint éves bevételt hozhatna az érintett intézményeknek. Veres megerősítette: nincs olyan alternatíva, ami pótolná az esetleg kieső bevételeket, a költségvetés bevételei és kiadásai ugyanis csak azt teszik lehetővé, hogy 2009-re az államháztartás hiánya 3,2 százalékra csökkenjen, erre elkölthető tartalék nincs. A népszavazás politikai következményeit illetően egyértelművé tette: az eredménytől függetlenül nem jelent sem kormánybuktatást, sem valamelyik kormánytag cseréjét.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.