Nincs szegregáció Hajdúhadházán

Csak a hátrányos megkülönböztetés tényét állapította meg a Debreceni Ítélőtábla az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány által beadott kereset ügyében. Az alapítvány azt kifogásolta, hogy Hajdúhadházon két iskolában szegregáltan oktatják a roma gyerekeket. Lakatos Gábor cigány önkormányzati képviselő a szülők véleményére alapozva is kérte az alapítványt: vonja vissza a keresetet, hiszen nincs diszkrimináció.

MNO
2007. 12. 13. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Debreceni Ítélőtábla Urhegyi Béla által vezetett polgári tanácsa az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány által a hajdúhadházi önkormányzat, illetve annak iskolái ellen indított szegregációs perben csütörtökön hozott ítéletében részben megváltozatta az első fokon korábban meghozott ítéletet.

Az ítéletben csak a hátrányos megkülönböztetés tényét állapította meg a bíróság, amely egyben ennek abbahagyására kötelezi a két iskolát és az önkormányzatnak sajnálkozó nyilatkozat nélkül kell a másodfokú ítélet rendelkező részét eljuttatni távirati irodáknak. Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincsen – tudatta Koszta János, az ítélőtábla sajtószóvivője.

Korábban az említett budapesti székhelyű alapítvány amiatt fordult a bírósághoz, mert szerinte a hajdúhadházi önkormányzat és a fenntartásában lévő Bocskai István két tanítási nyelvű általános iskola, illetve a Dr. Földi János Általános és Művészeti Iskola a településen élő cigány etnikumú tanulókat jogellenesen elkülöníti és számukra alacsonyabb színvonalú oktatást, illetve tárgyi eszközöket és tárgyi feltételeket biztosít. Az alapítvány szerint a két jól felszerelt modern iskolai főépületbe járnak a nem roma diákok, míg a cigánygyerekek – mintegy 600-an – a lepusztult, alapkövetelményeknek sem megfelelő melléképületekben tanulnak, ahol sokkal gyengébb minőségű szolgáltatásban van részük.

Már tavaly áprilisban is volt egy tárgyalás,ahol Vajda Zsuzsanna filológus, neveléskutató kijelentette: a gyerekek azért járnak külön iskolába, mert tanításukhoz más módszerekre van szükség. Szerinte nincs etnikai alapú elkülönítés Hajdúhadházon, a roma gyerekek ugyanis együtt járnak a nem roma gyerekekkel, kivéve azokat, akiknek a képességei és iskolakészültségük ezt lehetetlenné teszi.

Lakatos Gábor cigány önkormányzati képviselő, a helyi kisebbségi bizottság elnöke pedig arról tájékoztatta a távirati irodát: a szülők véleményére is alapozva kérték az alapítványt, hogy vonja vissza a keresetét, a bíróságot pedig, hogy állapítsa meg, nincs diszkrimináció Hajdúhadházon.

Béres László a település polgármestere is elsősorban az elmaradottságban, pénztelenségben, a szegénységben jelölte meg minden probléma forrását.

Az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Bíróság az idén tavasszal meghozott ítéletében megállapította a jogellenes elkülönítést, azaz a szegregációt és ennek abbahagyására, illetve a további ilyen jellegű jogsértések megelőzésére kötelezte az alpereseket. Egyben az önkormányzatot arra is kötelezte, hogy az ítélet rendelkező részét 15 napon belül, sajnálkozását kifejező nyilatkozatával juttassa el a Magyar Távirati Irodához.

(mti, mno)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.