Szekeres ötpártit kezdeményez a katonai stratégiáról

A honvédelmi miniszter azt szeretné, ha jövőre kidolgoznák és elfogadnák a nemzeti katonai stratégiát, amelyről az év elejére ötpárti egyeztetést kezdeményez. Szekeres Imre erről az Országgyűlés honvédelmi bizottsága előtt beszélt.

MNO
2007. 12. 11. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár János, a testület fideszes elnöke közölte: reméli, hogy nem "gumicsont és marketing" ez a bejelentés. Hangsúlyozta: azt szeretnék, ha a nemzeti katonai stratégia döntő iránya a Magyar Honvédség hazai képességeinek fejlesztése lenne.

Szekeres Imre szerint 2008. májusában-júniusában nyilvánosságra hozhatják a stratégiát.

A miniszteri meghallgatáson Szekeres Imre beszámolt a haderőátalakítás lezárult folyamatáról. Ismertette a honvédség képeség-fejlesztésének koncepciójáról, amely az elkövetkező évtized fejlesztési irányait jelöli ki. Egyebek között kiemelte a hatékony felderítést, a telepíthetőséget, a mobilitást és a harci hatékonyság növelését.

Mint elhangzott, fejlesztik a katonák egyéni felszereléseit, a szárazföldi erők légi támogatását és a különleges műveleti képességeket. Kiemelt prioritással kezelik a harcvezetés és annak híradó és informatikai támogatásának fejlesztését. A miniszter szerint a honvédség is részt kíván venni az ezzel kapcsolatos K+F folyamatokban.

Szekeres Imre tervei szerint a honvédségi vállalatok, összefogva a magyar kutatóintézetekkel önálló fejlesztéseket és termékeket állítanak majd elő. A következő évet arra szánják, hogy megalapozzák a magyar hadiipar és fejlesztések jövőjét.

Kontrát Károly (Fidesz) a bizottsági ülésen azt mondta, példaértékű kormányzati-önkormányzati együttműködés eredménye, hogy a NATO stratégiai légi szállítási flotta részeként Pápára települnek a C-17-es szállítórepülőgépek.

Havril András vezérezredes, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke kérdésre válaszolva kiemelte: az afganisztáni magyar tartományi újjáépítési csoportnak minden olyan felszerelése megvan, amely feladatai ellátásához szükséges.

A szakbizottság hozzájárult ahhoz, hogy mentesüljön a közbeszerzési törvény hatálya alól a jövő őszi NATO informális védelmi miniszteri találkozót lebonyolító cég kiválasztása. A budapesti találkozót – amely nem a honvédség, hanem a kormány rendezvénye – a minisztérium egyik cége, az EI Zrt. koordinálja majd. A lebonyolítás tervezett összköltsége mintegy 1 milliárd forint lesz.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.