Erről Palkovics Imre, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldalának soros elnöki tisztét betöltő szakszervezeti konföderáció elnöke számolt be pénteki budapesti sajtótájékoztatóján a Moszkva téri metró bejáratánál, ahol felállították aláírásgyűjtő standjukat. Hozzáfűzte, hogy a fővárosi helyszín mellett 16 megyében folytatják az aláírásgyűjtést a törvényben megszabott határidőig, vagyis április 13-áig.
Palkovics Imre kitért arra, hogy az aláírásgyűjtés során tájékoztatják álláspontjukról a választópolgárokat, mivel nincsenek olyan lehetőségeik, mint a kormánynak, amely megfogalmazása szerint az adófizetők pénzéből költene több százmillió forintot arra, hogy elhitesse az emberekkel, hogy jó lenne nekik a társadalom kettészakadása és ha az általuk befizetett járulék magánprofittá válna. A munkástanácsok támogatják a Levegő Munkacsoport kezdeményezését, hogy az ellentétes vélemény képviselői is kapjanak állami forrásokat, hogy társadalmi szinten tudják megismertetni álláspontjukat. A szakszervezeti vezető szerint a decemberben elfogadott, az egészségbiztosítási pénztárak részleges privatizációjáról szóló törvényt Sólyom László köztársasági elnök politikai vétója után nem új parlamenti vitával kell folytatni, hanem a kormánynak vissza kell vonnia az előterjesztést, és elölről kezdeni a társadalmi egyeztetést a munkavállalói, a munkaadói oldallal, illetve a civil társadalommal. Ennek kapcsán Palkovics Imre hangsúlyozta: az államfő ellenvéleményének gerince éppen az említett egyeztetés hiánya.
A munkástanácsok elnöke támogatta Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő elképzelését, hogy a munkaadói és a munkavállalói oldal, vagyis a szakszervezetek képviselői is kapjanak helyet az egészségbiztosítási pénztárakat felügyelő bizottságokban, de hiányolta, hogy hivatalos fórumokon semmilyen egyeztetés nem folyik erről. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Munkástanácsok támogatják a Fidesz javaslatát, hogy az Albert házaspár népszavazását vonják össze a legnagyobb ellenzéki párt kezdeményezésével a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló referendummal, de rámutatott, hogy ehhez a parlamenti képviselők több mint 50 százalékának szavazata kellene, amire nagyon kicsi a lehetőség. Palkovics Imre említést tett arról is, hogy az OÉT munkavállalói oldaláról a Liga Szakszervezetek is részt vesz a népszavazást kezdeményező aláírásgyűjtésben.
(mti)
Egészségesebb lehet az ingatlanpiac
