Liga–Munkástanácsok: csak a Tb-mentő népszavazás maradt

Közös közleményben kérte számon a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége a kormányon a egészségbiztosítás tervezett átalakításásáról szóló tényleges egyeztetések hiányát. A szakszervezeti szövetségeknek így nem maradt más lehetőségük, mint az, hogy a Tb-mentő népszavazás sikerre vitelével akadályozzák meg a meggondolatlan átalakításokat.  

MNO
2008. 01. 30. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége az elmúlt közel fél évben többször fordult a kormányhoz és a miniszterelnökhöz egyaránt, hogy az egészségbiztosítás tervezett átalakítását ne egy rohamléptekben szerkesztett, szakmai és társadalmi egyeztetéseket mellőző, kompromisszumoktól és kényszermegoldásoktól hemzsegő törvényben szabályozza, hanem az ügy fontosságát és súlyát átérezve, komoly egyeztetéseket követően döntsön – fogalmaz a közös közlemény.

A munkavállalói oldal kifejezett kérésére, hogy az OÉT keretein belül tárgyaljon a kormány és a szociális partnerek, válaszul az Országos Érdekegyeztető Tanács 2008. január 28-i ülésén a kormány látszategyeztetésre hívta a szociális partnereket, melynek keretében Horváth Ágnes miniszter asszony hosszas tájékoztatót tartott az apró változtatásokról, melyeket a december 17-én elfogadott egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényben terveznek végrehajtani a februári újraszavazás előtt – értékeli a hétfői egyeztetést a két szakszervezeti szövetség.

A Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok joggal várta el, hogy egy ilyen egyeztetésen a törvény alapkoncepcióját, a kapcsolódó rendeleteket és a hatástanulmányokat is megvitathassák. Miután ez még tavaly sem történt meg, a törvény decemberi megszavazását követően a Liga és a Munkástanácsok felajánlotta a kormánynak, hogy közösen kezdjék újra a törvénytervezet társadalmi és szakmai egyeztetését minden érintett fél bevonásával. Ez nemcsak össztársadalmi érdek lett volna, de a kormány egyetlen lehetősége is arra, hogy széles társadalmi bázist teremtsen reformintézkedéseinek – fogalmaz a közlemény.

Miután a kormány nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel, a hétfői OÉT-ülésen történt „tájékoztatás” után a Tb-mentő népszavazást kezdeményező szakszervezeteknek nem maradt más választása, mint hogy minden erejével a népszavazást sikerre vigye, és ezzel akadályozza meg az egészségbiztosítás meggondolatlan és társadalmilag teljesen elutasított átalakítását, egyúttal a magántőke és a profitérdekeltség bevonását – zárul a szakszervezeti szövetségek közös közleménye.

(MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.