Bűnös-e Gyurcsány emberölés kísérletében? Az ügyészség nem tudja

A Gyurcsány Ferenc ellen tett feljelentés ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség feljelentéskiegészítést rendelt el. Azért határoztak így, mert a megalapozott döntés érdekében beszerzik a feljelentésben megjelölt okiratokat. • Gyurcsány bűnrészes emberölés kísérletében?

MNO
2008. 03. 20. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feljelentéskiegészítést rendelt el csütörtökön a Központi Nyomozó Főügyészség a Civil Jogász Bizottságnak a miniszterelnök ellen tett feljelentése ügyében – tudta meg az MTI a főügyészség szóvivőjétől. Fazekas Géza indoklása szerint azért határoztak így, mert a megalapozott döntés érdekében beszerzik a feljelentésben megjelölt okiratokat. A feljelentéskiegészítésre 15 nap áll rendelkezésre. A Civil Jogász Bizottság a Budapesti Nyomozó Ügyészségen jelentette fel a kormányfőt, az ügyészség pedig átküldte a feljelentést az illetékes Központi Nyomozó Főügyészségnek. A Civil Jogász Bizottság elnöke múlt csütörtökön, sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a szervezet feljelenti Gyurcsány Ferencet a 2006 szeptemberi és októberi események miatt.

Völgyesi Miklós közölte: a miniszterelnököt „a gyülekezési szabadság megsértésének bűntette és sok ember életét veszélyeztető emberölés bűntette kísérlete bűnrészesként elkövetésének magalapozott gyanúja” miatt jelentik fel. Az elnök azt mondta, hogy eljött a „civil számonkérés” napja, amit felülről kell kezdeni, ezért jelentik fel elsőként Gyurcsány Ferencet. A feljelentésben a gyülekezési szabadság megsértését azzal indokolják, hogy Gyurcsány Ferenc tehető felelőssé azért, hogy a Fidesz október 23-i ünnepsége után a rendőrség „összekeverte” a békésen tüntetőket a radikális magatartást tanúsítókkal, s az ezt követő akciók „véres és brutális végrehajtásért” is.

A sok ember életét veszélyeztető emberölés bűntettének kísérletében szerintük Gyurcsány Ferenc azért vonható felelősségre, mert a rendőrség olyan eszközöket vetett be a tömegoszlatások során, amelyek az emberi élet kioltására is alkalmasak lehetnek. Daróczi Dávid kormányszóvivő ugyancsak múlt csütörtökön szakmailag és emberileg egyaránt nonszensznek, valamint nyilvánvaló pártpolitikai támadásnak nevezte a feljelentést, aminek – szavai szerint – a miniszterelnök „áll elébe”. A Civil Jogász Bizottság 2007 februárjában készített jelentést a 2006 szeptemberében és októberében történtekről, ezen alapul a feljelentés is. A Morvai-jelentésként elhíresült dokumentum akkor megállapította, hogy a „brutális” fellépésekért és az „önkényes letartóztatásokért” Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felelős.

A Morvai-jelentéssel párhuzamosan – szintén 2007 februárjában – megjelent a Gyurcsány Ferenc felkérésére alakult, Gönczöl Katalin által vezetett testület jelentése is, amely szerint a 2006 szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média és a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség. A helyzet kezelésénél hibázott a rendőrség, a miniszterelnök, illetve a köztársasági elnök is – állt a Gönczöl-bizottság jelentésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.