Az ellene tiltakozóktól rettegő miniszterelnök miatt – tavaly októberhez hasonlóan – rendkívüli állapothoz hasonlító események következtek be március 15-én – szögezte le a Nemzeti Jogvédő Alapítvány. A szervezet közleményében arról ír, hogy a jogos védelem határait túllépő erőszak és a rongálás nem helyeselhető, a sajtó munkatársainak zaklatása és bántalmazása nem fogadható el sem a tüntetők, sem a rendőrség részéről. Nem vitatható el a rendőrség joga és kötelezettsége arra, hogy a jogszabályi keretek között a közrendet védje, azonban az eljárása nem lehet a szükségtelen és aránytalan – olvasható a sajtóközleményben. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány szerint, bár mutatkozik fejlődés e téren, ezúttal is voltak kifogásolható elemei a rendőrség fellépésének. Mint írják, azonosító jelvényt vagy számot nem viselő rendőröket többen láttak, ilyen esetet a rendőrség is megerősített, fegyelmi eljárás is indult ilyen ügyben. Az Üllői útnál a tömegoszlatásra vonatkozó felhívás a szemtanúk közlése szerint nem volt jól hallható, továbbá megfelelő időt nem biztosítottak a helyszín elhagyására – áll a közleményben.
A könnygázgránátokat szemtanúk közlése szerint többször fejmagasságban lőtték ki, egy alkalommal fejsérülést is okoztak. Szemtanúk egy esetben sérüléssel járó vipera használatról is beszámoltak. Több esetben került sor elfogott személyek bántalmazására a Körúton és a Ferenciek terén, továbbá indokolatlanul hosszú ideig és nagy területen korlátozták a mozgásszabadságot. A jogsértettek panaszt tehetnek nyolc napon belül a rendőrségi törvény szerint, ezért a szervezet azt javasolja nekik: kérjék a Független Rendészeti Panasztestület előzetes vizsgálatát. A szervezet sajtóközleményében arról is ír, hogy óriási mértékű és intenzitású rendőri jelenlét jellemezte Budapestet, a rendőrség közlése szerint 4000 rendőr volt az utcákon. A Kossuth téri, Március 15-e téri és Múzeum körúti állami, önkormányzati ünnepségeken magánérdekeltségű őrző-védő cég alkalmazottai a jogszabályokkal ellentétes módon, kizárólag a rendőrség által végezhető közrendvédelmi feladatköröket ellátva vizsgálták át a megemlékezésre tartókat, kiszűrve többek olyan tárgyakat (például: árpádsávos zászló), amelyek a közbiztonságot nem fenyegették – olvasható a közleményben.
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat szerint az ünneplők biztonsági okokra hivatkozással történt távol tartása, vagy jelenlétének korlátozása az állami ünnepségeken nem egyeztethető össze a népszuverenitás alkotmányos elvével. Gyakoriak voltak a zaklató jellegű igazoltatások és ruházat, illetve csomagátvizsgálások, ezek az intézkedések sértették a nemzeti ünnep és a polgárok méltóságát, mert félelmet, rossz érzéseket keltettek – írják. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány elvára, hogy a rendvédelmi szervezetek mindenkor a törvényesség talaján álljanak, tiszteletben tartva a szabadságjogokat, polgárok és a nemzeti ünnepek méltóságát. A Nemzeti Jogvédő Szolgálat megfigyelői továbbra is rendszeresen jelen lesznek tüntetéseken, megemlékezéseken és igyekeznek hozzájárulni ahhoz, hogy az alkotmányos elvek és a vonatkozó jogszabályok maradéktalanul érvényesülhessenek az alapvető szabadságjogok kiteljesítése érdekében.
(OS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.