Az Unió Alapítványt a magyar állam felkérésére hozta létre a múlt évben a KMKSZ és az Ukrajna Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) a kárpátaljai magyarok schengeni vízumdíjának a visszatérítése céljából. Az alapítványból történt kilépést indokolva Milován Sándor KMKSZ-alelnök a szervezet Beregszászban kiadott, Kárpátalja című hetilapjában a többi között elmondta: az alapítvány létrehozásakor a KMKSZ számos engedményt tett az eredményes együttműködés reményében, ám a budapesti Szülőföld Alap irodája által javasolt szerződés egyedüli lebonyolítóként a magyarigazolványokkal foglalkozó információs irodákat jelölte meg.
„Jeleztük Budapestnek, hogy nincs kifogásunk az információs irodák bevonása ellen, amennyiben a KMKSZ irodái is részt vehetnek a munkában” – tette hozzá az alelnök, aki szerint indítványukra a MEH azt válaszolta, hogy „a KMKSZ irodáinak újbóli becsempészésére tett javaslat...továbbra sem elfogadható”.
A múlt héten egyébként Ungváron ülésezett az Unió Alapítvány csonka kuratóriuma, amelynek elnöke, Dupka György arról tájékoztatott, hogy a jogosultaknak a 20 euróba kerülő kishatárforgalmi engedély után 15 eurónak, a 35 eurós schengeni vízumdíj után pedig 50 eurónak megfelelő hrivnyaösszeget térítenek vissza az információs irodákban, az utóbbi esetben ugyanis figyelembe veszik a járulékos költségeket, például a kötelező egészségbiztosítás díját.
Elmondta, hogy mostanáig ötszázan igényelték vissza a vízum és a kishatárforgalmi engedély díját. A magyar-magyar kapcsolattartás támogatására Kárpátalja idén 270 millió forintot kap, amely közel 25 ezer schengeni vízum és ennél valamivel több kishatárforgalmi engedély igénylésére elegendő.
(MTI)