A támogatás összeomlása felhígíthatja a költségvetést?

Londoni hitelminősítői elemzők szerint adóskockázati szempontból elsősorban a magyarországi reformok politikai támogatottságának csökkenése aggályos, és különösen az, hogy egy esetleges kisebbségi kormány nem tudná életbe léptetni a konszolidációs csomag teljes tartalmát. Más londoni elemzők szerint ugyanakkor „nagyon valószínűtlen” az előrehozott választások kiírása, és a koalíció jó eséllyel fennmarad. A Cityben ugyanakkor emelték a jegybanki kamatszintre vonatkozó előrejelzéseket.

MNO
2008. 04. 01. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Standard & Poor's (S&P) nemzetközi hitelminősítő a március eleji népszavazás óta negatív kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósságot. A cég európai adósbesorolásokért felelős igazgatója, Franklin Gill kedden az MTI-nek Londonban azt mondta: már a referendumon elszenvedett szocialista vereség után „tünetszerűen jelentkezett” a konszolidációs program támogatottságának gyengesége a politikai spektrum egészében. Gill szerint a legutóbbi fejlemények is igazolják a Standard & Poor's azon nézetét, hogy „a politikai mezőny egyre távolabbra kerül Gyurcsány csomagjának támogatásától ... ami aggodalomra ad okot”. Arra a kérdésre, hogy egy esetleges kisebbségi kormányzás miképp befolyásolná a további érdemi kiadáscsökkentést, az S&P londoni igazgatója azt mondta: már az előtt is nagyon csekély volt az elkötelezettség az újabb kiadási oldali reformok iránt, hogy a szocialista párt népszerűsége „elkezdett 15 százalék felé süllyedni”.

Gill nem volt hajlandó érdemi választ adni arra a kérdésre, hogy a belpolitikai fejlemények előrehozhatják-e a döntést a magyar adósosztályzatra érvényes negatív kilátás sorsáról – a hitelminősítői gyakorlatban a kilátásrontást követheti az adósosztályzat tényleges leminősítése, vagy a kilátás visszajavítása stabilra -, de közölte, hogy az S&P elsősorban a költségvetési eredményeket fogja figyelni.

Fitch Ratings: megvan a költségvetés felvizezésének lehetősége

A magyar adósságot szintén „BBB plusz” besorolással, de stabil kilátással nyilvántartó Fitch Ratings hitelminősítő londoni igazgatója, David Heslam kedden az MTI-nek azt mondta: a jelenlegi feszültség részben abból a politikai nyomásból ered, amely a szocialista párt vezetésére nehezedik a reformcsomag egyes elemeinek felvizezése érdekében. Heslam szerint megvan a kockázata, hogy „a támogatottság összeomlása” és a márciusi népszavazás okozta megrázkódtatás nyomán a miniszterelnök és az MSZP keresi is a módját a költségvetési reformprogram felhígításának. Arra a kérdésre, hogy milyen esélyt ad a konszolidációs csomag jelentős mértékű hígulásának, a Fitch vezető londoni elemzője mindazonáltal azt mondta: a 2008-as költségvetési kilátások „viszonylag jók”, megvannak a szükséges tényezők ahhoz, hogy a deficit a 4 százalékos GDP-arányos célra csökkenjen. A kockázatok a választások közeledtével fognak növekedni, különösen, ha a jelenlegi politikai dinamikában nem lesz fordulat, mondta Heslam.

GS: 2010-ig marad Gyurcsány

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének keddi elemzése szerint ugyanakkor a ház fő forgatókönyve továbbra is az, hogy a 2010-es választásokig Gyurcsány Ferenc marad a miniszterelnök – bár az MSZP élén esetleg felválthatja valaki más -, és a szabad demokraták bennmaradnak a koalícióban. A GS londoni elemzői azzal sem számolnak, hogy a költségvetési hiánycsökkentési folyamat visszafordulna, de valószínűtlennek tartanak újabb költségvetési szigorítást. Ha a miniszterelnököt mégis menesztenék, akkor „valamivel lazább” költségvetési politika lenne várható, de „a piac fegyelmező ereje erősen korlátozná a lazítás lehetséges mértékét”, áll a Goldman Sachs keddi londoni elemzésében.

Kilenc százalékos alapkamat az év végére?

A Dresdner Kleinwort londoni befektetési csoport keddi elemzése szerint ugyanakkor az előrehozott választások esélye „egyértelműen megnőtt”, a költségvetési felelősség erősítését célzó fontos reformok továbbvitelének kilátásai pedig „drámaian csökkentek ... gyakorlatilag nullára”. Ezek a fejlemények még sebezhetőbbé teszik Magyarországot a globális környezettől, és emiatt a Dresdner 9 százalékra emeli az eddigi 8 százalékról – az előző napi fél százalékpontos MNB-kamatemeléssel elért szintről – az általa jósolt idei év végi jegybanki kamatszintet, áll az elemzésben. A Dresdner Kleinwort szerint jóllehet a költségvetési felelősség iránti elkötelezettség még mindig megvan, a várható „visszalépéseket” – például az egészségügyi reform valószínű leállását – a hitelminősítők jó eséllyel negatív fejleménynek fogják tekinteni, ami növeli a valószínűségét a magyar adósosztályzat visszaminősítésének a következő hónapokban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.