Nyolc különböző egészségügyi törvény módosítását terjesztette – nem a kormány nevében – Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a parlament elé, mintegy búcsúajándékként, hiszen a miniszterelnök április 30-ával felmentette. A jogszabályjavaslat többek közt visszahozná a vizitdíj bevezetése előtt is létezett részleges térítési díjat – de csak a szakrendeléseken. A vizitdíj bevezetése előtt az a beteg, aki beutaló nélkül ment szakorvoshoz, 2000 forintos részleges térítési díjat volt köteles fizetni, míg kórházi beutaló nélkül ennek dupláját kellett megfizetnie, amikor kezelése nem minősült sürgősségi ellátásnak. A mostani törvénymódosítás csak a járóbeteg-ellátás esetében hozná vissza a részleges térítési díjat, ám elképzelhető, hogy a 2000 forintnál nagyobb összeggel.
Technikai módosításnak tűnik az a paragrafus, amely azt részletezi, hogy az egészségügyi várólistákról mikor lehet törölni egy beteget. A jelenleg érvényes szabályozás szerint soha, még abban az esetben sem, ha az orvosi beavatkozást végrehajtották – így ma elvileg végtelen hosszú, és emiatt áttekinthetetlen listák is kialakulhatnak. A parlament előtt fekvő javaslat szerint a listáról a biztosított akkor törölhető, ha az ellátást igénybe vette, vagy nincs már rá szüksége, ha a biztosított kéri, vagy nem vette igénybe az ellátást a neki kiutalt időpontban és halasztást sem kért.
A javaslat egy másik szakasza tételesen felsorolja, hogy mely esetben kell mentőt és mikor orvosi felügyelet nélküli betegszállítót hívni. Január óta betegszállítást kizárólag magáncégek végeznek, míg a mentés kizárólag az állami tulajdonú mentőszolgálat feladata.
(napi.hu)