Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben az MSZP elnökségének az a dolga, hogy felajánlja lemondását a párt kongresszusának. A miniszterelnök a TV2-nek adott tegnapi interjújában a szocialista elnökség lemondásának szükségességét azzal indokolta, hogy az MSZP legfőbb vezető testülete korábban a koalíciós kormányzásban való részvételre adott nekik felhatalmazást, és ha új szakasz jön, egypárti kormányzás, akkor meg kellene kérdezni a tagságtól, nem akarnak-e mást, másként. „Kell, hogy értse az MSZP, az én személyem nem tabukérdés. Annak kell vezetnie a szocialista pártot, akiben a legtöbb esélyt látják, hogy ezt sikerrel csinálja” – közölte.
Gyurcsány úgy fogalmazott: akkor távozna, ha a pártja erre kéri, vagy ha úgy érezné, a körülmények figyelembevételével túl sok kompromisszumra kényszerülne. Az MSZP elnöke hangsúlyozta: neki erős a legitimációja, ezt nem kell kéthetente, havonta megerősíteni. Szerinte az elnökség ezt azért sem akarta, mert félt például attól a téves értelmezéstől, hogy „bizonytalankodásból” ajánlják fel a lemondásukat. Arra a felvetésre, hogy miért tudott most miniszterelnök maradni, úgy válaszolt: azt érzi, hogy minden gond, baj, erény, eredmény mellett azt gondolják, neki van a legtöbb esélye ezt a politikát sikerre vinni.
A szocialista párt egyik befolyásos politikusa lapunknak a vasárnapi elnökségi ülésen elhangzottakról elmondta: Gyurcsány Ferenc hangot adott annak, hogy nem aktuális a kormányfői és a pártelnöki tisztség szétválasztása. Ugyanakkor fontosnak tartott volna egy tisztújítást, hogy megerősítsék a párt vezetőit posztjaikon, ám az elnökség tagjai túlnyomórészt azzal érveltek, hogy őket és az elnököt is szabályosan, legitim módon választották meg, szemben az SZDSZ-vezetőivel, így az MSZP-ben tisztújító kongresszus helyett baloldali programadó kongresszusra van szükség. Igaz, a szombati országos választmányi ülésen döntés születhet arról, hogy mégis összehívnak egy tisztújító kongresszust.
Suchman Tamás szocialista honatya szerint előre hozott választásokról akkor lehet szó, ha végképp nem megy semmiféle közelebbi együttműködés az SZDSZ-szel. A képviselő szerint két évig semmiképp sem húzható ki a kisebbségi kormányzás. – Minden attól függ, hogy a koalíciós pártok a válás után mennyire tudnak együttműködni. Meg kell találni az együttműködés útját – mondta Suchman, aki szerint az emberek azért voksolnak az előre hozott választások mellett, mert semmi mást nem látnak, csak marakodást az állam élén. Gyurcsány Ferenc helyzetéről annyit mondott, hogy a mindenkori kormánypárt belső állapota meghatározó az ilyen krízisekben, és ebből a szempontból nem szükséges a miniszterelnök leváltása. Viszont a váltás szükségessége hasonló, mint Medgyessy Péter esetében, így Suchman szerint biztos, hogy a kormányfő lemond, amint a kiúttalanság helyzetével szembesül. – Határán vagyunk a tűrőképességnek, így azt hiszem, lépni kell – fogalmazott Suchman.
Zsebők

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.