Magyarország a kisebbségi kormányzás felé tart, ám az SZDSZ döntése nyomán a Gyurcsány Ferenc vezette szocialista kormány valószínűleg nem tudja keresztülvinni az állami szektor „mélységesen népszerűtlen” átalakítását – áll a Financial Times keddi elemzésében. A londoni gazdasági napilap szerint „gyenge kisebbségi kormány” esetén kérdésessé válna az is, hogy Magyarország képes-e fenntartani az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges, az EU-bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által előírt reformokat.
Jóllehet Gyurcsány Ferenc kormánya fájdalmas és népszerűtlen lefaragásokat hajtott végre a közkiadásokban, és emelte az adókat az elmúlt két évben, elemzők szerint azonban csekély haladás történt az alapvető szerkezeti reformokban, és egy kisebbségi kormánynak még kevesebb esélye lenne e reformok keresztülvitelére – áll a Financial Times értékelésében.
A lapnak nyilatkozva a Citigroup egyik térségi közgazdásza úgy vélekedett: bár a kormánynak sikerült a költségvetési hiányt a 2006-os 10 százalékról mára 3 százalék közelébe csökkentenie, ennek jelentős része „nyirbálás” volt. A szakértő szerint a jelenlegi helyzet azt jelenti, hogy a fenntartható további kiadáscsökkentések nem fognak megtörténni, és az érintett költségvetési tételek könnyen ismét emelkedhetnek. Hozzátette: semmi nem történt annak érdekében, hogy a magyar makrogazdaságot hosszú távra biztos lábakra állítsák.
Mint ismert, Veres János március közepén megerősítette, hogy az államháztartás ESA szerinti hiánya a GDP 4 százaléka, a GFS-hiány önkormányzatokkal 4,4 százalék lesz.
Gyurcsány Ferenc keményebb politikai időszak elé néz parlamenti többség nélkül, kormánya azonban meg tudja tartani a hatalmat, a Fidesznek ugyanis nincs elég szavazata a miniszterelnök eltávolításához, a közvélemény-kutatási adatok pedig nem teszik vonzóvá az előre hozott választásokat egyik koalíciós párt számára sem – idézi elemzők véleményét a keddi Financial Times.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.