A kisebbségi kormányzásról tárgyal kedden délután az MSZP-frakció, a tanácskozáson várhatóan ott lesz Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is – értesült a távirati iroda. A képviselőcsoport munkacsoportjait arra kérték, tekintsék át a frakció alapszabályát, és tegyenek javaslatot arra, hogyan lehet hatékony a frakció működése kisebbségi kormányzás alatt. A távirati iroda információi szerint nem várható, hogy a keddi hivatalos frakcióülésen módosítják a frakciószabályzatot, a képviselők szerint ugyanis elég a szabályzat szigorúbb betartása.
Nem dacból
Kóka János, a tisztázatlan helyzetű SZDSZ frakcióvezetője hétfőn napirend előtt a parlamentben kijelentette: konstruktív ellenzéki szerepre készülnek a szabad demokraták. „Az SZDSZ kész az egyeztetésre valamennyi párttal, nem fog dacból nemmel szavazni egyetlen javaslatra sem, és nem célja a kisebbségi szocialista kormány megbuktatása” – mondta Kóka. A politikus kiemelte: a liberális párt békével távozik a koalícióból, mert úgy látja, hogy a két párt külön-külön talán jobban teljesíthet, mint együtt. Szerinte azzal, hogy az SZDSZ kilépett a koalícióból, a hatalom, a befolyás és a pozíciók megőrzése helyett saját becsületét, tartását, értékeit, programját választotta.
Mi lesz Lamperth feladata?
Távozott a kormányból Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter. A politikus az MSZP pártelnöki kabinet vezetőjeként dolgozik tovább – tudta meg az MTI az MSZP több elnökségi tagjától hétfőn. A név nélkül nyilatkozó politikusok szerint Lamperth Mónika új megbízatása nem érinti Juhász Ferenc elnökhelyettes feladatkörét, aki a napi ügyeket viszi a pártban. A távirati irodának nyilatkozók közül többen nem tudták megmondani, mi lesz pontosan Lamperth Mónika feladata.
Korábban hét új minisztert jelentett be Gyurcsány Ferenc a parlamentben. Sokak számára ismerősen csenghetnek a nevek, hiszen a kommunista érabeli Úttörőszövetség felelősétől a KISZ funkcionáriusán át az MSZMP vezető tisztségviselőjéig és Gyurcsány cégbirodalmáig széles paletta tanúskodik a személyi válogatás szempontjairól.
Ismerősök a kisebbségi kormányban
Bajnai Gordon a tervezett kisebbségi kormány összevont fejlesztési és gazdaságpolitikai tárcájára élére került, Molnár Károly, a BME rektora kapta a frissen létrehozott kutatásfejlesztési tárcát, Szabó Imre lett Fodor Gábor utódja a környezetvédelmi és vízügyi tárcánál, Gyenesei István, független képviselő az Önkormányzati Minisztérium első embere lett. Szűcs Erika kapott jelölést a szociális és munkaügyi tárca vezetésére, Székely Tamás pedig OEP elnökből egészségügyi miniszterré lépett elő. A közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter pedig Szabó Pál lett. Szűcs nyilatkozata szerint váratlanul érte őt a miniszterelnök felkérése, nem számított arra, hogy a kormányban fog dolgozni. (Ismert, hogy Szűcs 2000-ben a Perfekt Rt. területi igazgatója lett, amely akkoriban Gyurcsány érdekeltségébe tartozott – a szerk.) Mint mondta, néhány napja volt arra, hogy eldöntse, vállalja-e a megbízatást, de a miniszterelnök indoklása meggyőzte. Azt nem árulta el, hogy pontosan mit mondott neki a kormányfő. Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszterjelölt egyelőre nem akart nyilatkozni. Az MTI-nek annyit mondott, bizottsági meghallgatása után számol be terveiről. Székely Tamás egészségügyi miniszterjelölt szintén úgy fogalmazott, hogy egyelőre nem nyilatkozik.
(MTI, MNO)