Kolompár: Csak a tartós foglalkoztatás tud integrálni

Nem az oktatás, hanem a tartós foglalkoztatás segítheti elő a romák valós társadalmi integrációját, ezért a kormányzatnak erre kell fektetnie a legnagyobb hangsúlyt – jelentette ki az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke egy a témában rendezett keddi konferencián, Budapesten.

MNO
2008. 04. 08. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az oktatás, hanem a tartós foglalkoztatás segítheti elő a romák valós társadalmi integrációját, ezért a kormányzatnak erre kell fektetnie a legnagyobb hangsúlyt – jelentette ki az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke egy a témában rendezett keddi konferencián, Budapesten. Az OCÖ kistérségi felzárkóztató programját ismertető konferencián Kolompár Orbán kijelentette: a valós társadalmi integráció első lépése a tartós foglalkoztatás kell legyen, ugyanis hiába szerveznek az embereknek oktatást, hiába iskoláztatják a szülők a gyerekeket, az anyagi szükségletek hiányában éhesen, ruhátlanul, a létbizonytalanság miatti elkeseredésben ez a program céltalanná válik. A tanulás egy hosszú távú befektetés. Ha nincs munkalehetőség, a romák oktatási, lakhatási és egészségi helyzete is romlik – tette hozzá.

Megjegyezte, piacképes szakképzésbe kell bevonni a romákat, nem pedig kosárfonásra, rongyszőnyegkészítésre kell tanítani őket, ugyanis ez egy felesleges program, mindössze arra jó, hogy a statisztikai eredményeket javítsa. A roma vezető véleménye szerint a cigányság a közmunkaprogramból immár két évtizede nem tud kitörni, generációk nőnek fel úgy, hogy nem látnak példát maguk előtt, nem látnak munkába járó embereket, és a három, hat és kilenc hónapos önkormányzati foglakoztatási ciklus nem lehet jövőképe sem a cigányságnak, sem a hátrányos helyzetűeknek, tartós munkanélkülieknek.

A romák 40 százaléka nincs sem a munkaügyi központok, sem pedig a szociális ellátórendszer látóterében, zömében a feketegazdaságban kénytelenek lehetőséget találni, ahonnan már a „rabszolgaként dolgoztatott” külföldi munkavállalók is kiszorítják őket – mondta az OCÖ elnöke, hozzátéve, kitörési pont a roma vállalkozásfejlesztés lehet. Közlése szerint az OCÖ 120 olyan vállalkozással van kapcsolatban, amelyek 7-8 ezer ember foglalkoztatását lennének képesek megoldani, ha erre megfelelő támogatást kapnának a kormányzattól. Példaként említette az autópálya-építési programot, amely idén tavasszal startol.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.