MSZP: megkezdődött a helyezkedés a bársonyszékekért

Szombaton a kormányfő-pártelnökkel kiegészülve elemzi a kialakult politikai helyzetet a szocialista párt választmánya soron kívüli ülésén. A „pártparlament" napirendi pontjai között hivatalosan nem szerepel rendkívüli kongresszus összehívása, ám értesüléseink szerint erre akár Gyurcsány Ferenc is javaslatot tehet, igaz, nem a tisztújítást, hanem az új kormányprogram jóváhagyását nevezve meg indokként.

Magyar Nemzet
2008. 04. 12. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint az MSZP országos választmányának ülésén többféle stratégiát is felvázolnak a szocialisták, felkészülve az SZDSZ koalícióból történő kilépésére csakúgy, mint a szabad demokraták tisztújítását követő esetleges visszatérésére – bízva a ,,vidéki liberálisok józanságában" -, sőt merőben új parlamenti együttműködések tervei is górcső alá kerülhetnek. Szocialista körökből származó értesüléseink szerint egyébként számos politikus az MDF-fel való szövetségkötést sürgeti, néhányan azonban – a német példa alapján – egyenesen nagykoalícióban gondolkodnak. Ugyanakkor várhatóan a választmány tagjai szót ejthetnek arról, hogy az SZDSZ-távozása esetén kik lehetnek a baloldali kormány új miniszterei; az egészségügyi tárcavezető személyéről mindenképpen tárgyalnak, hiszen Horváth Ágnesnek mindenképpen távoznia kell a szabad demokraták maradása esetén is, miután a kormányfő leváltotta.

- Egy kormány, amely felelősséget vállal egy országért, nem mondhat le arról, hogy olyan döntéseket készítsen elő, amely az ország érdekében áll, de tudni kell azt, hogy nem egyszerűen a saját döntésünk ez – közölte tegnap a Nap-keltében Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese. Az új miniszterek megnevezése már nem a szocialista párton belüli ambíciói kielégítését kell hogy szolgálja, hanem sokkal inkább egy olyan egyensúly megteremtését, ami a társadalomnak mutatja: legyenek olyan személyiségek, akik jelzik, hogy újfajta stílus, másfajta magatartás következik – állította Juhász. Arra a felvetésre, ez azt jelenti-e, hogy lehetnek a kormánynak olyan tagjai is, akik nem a szocialista pártból érkeznek, a politikus csak annyit mondott: ,„Személyesen úgy vélem, ebben az irányban kell elsősorban gondolkodni." Arra felvetésre, hogy egyes SZDSZ-es kormánytagok maradnának, mivel egyfajta különmegállapodást köt velük az MSZP vagy Gyurcsány személyesen, Juhász úgy reagált: „Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy ilyen irányba is gondolkodjon, akinek ez a feladata, jelen esetben a miniszterelnök." Gyurcsány kapcsán azt mondta: jelen pillanatban erős a legitimitása a pártban. ,,Hihetetlen mélységekből hihetetlen magasságokba lehet emelkedni, azaz a politika ebből a szempontból mégiscsak forgandó.

"A kormány közeli kapcsolatokkal rendelkező Stop.hu internetes portál úgy tudja, a környezetvédelmi tárcát az MSZP Hajdú-Bihar megyei elnöke, Oláh Lajos veheti át, de a parlament szakbizottsági elnöke, Orosz Sándor is szóba kerülhet Fodor Gábor utódjaként. Az egészségügyi minisztérium bársonyszékének várományosaként Kökény Mihályt említi az internetes orgánum, míg a gazdasági tárcánál Szekeres Imre követheti Kákossy Csabát. Íróasztal-politizálásnak nevezte Kiss Péter kancelláriaminiszter a Nap-keltében a szakértői kormányra vonatkozó javaslatokat. Szerinte a pártoknak kell megoldási javaslatokat az asztalra tenni, és azokhoz a többséget biztosítani. Kitért annak megválaszolása elől, hogy a neoliberális közgazdászok által támogatott drasztikus kiadáscsökkentés programja vagy a ,,bársonyos reformok" valósíthatók-e meg inkább. Kiss Péter a ,,kompromisszumot" emlegette, ami „mind a lakosságnak, mind a befektetőknek megfelel".

Munkatársunktól

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.