A fideszes politikus szerint az MSZP–SZDSZ koalíciója eddig is a „nagyotmondás és a semmittevés koalíciója volt”, ugyanakkor a két párt mostani veszekedése, marakodása miatt az évből kilenc, akár tíz hónap is eltelhet úgy, hogy érdemi lépések a kormányzati politika terén nem történnek.
Mint mondta, április 30-val még nincs vége a „történetnek”, hiszen meg kell várni az SZDSZ tisztújító küldöttgyűlését, mert a koalíciós együttműködést befolyásolhatja, hogy ki lesz a liberálisok elnöke. Gyurcsány Ferenc szerint pedig az MSZP még két-három hónapig vitatkozni fog arról, milyen értékek mentén politizáljon, ami belenyúlik a nyárba, és ez azt jelenti, hogy az év első kilenc-tíz hónapját elpazarolták – tette hozzá Navracsics Tibor.
A frakcióvezető az MTI kérdésére azt mondta: ha a kormány már nem képes kormányozni, akkor az ellenzéknek kell mindent megtennie annak érdekében, hogy az ország ügyei a lehetőségekhez képest rendben menjenek, ezért a Fidesz a következő hetekben törvényjavaslat vagy módosítás formájában az Országgyűlés elé terjeszti Erős Magyarország programjának konkrét részeit. Hozzátette: túl nagy reményeik nincsenek, hiszen eddig a kormányoldal elenyésző számban támogatta a fideszes javaslatokat, de talán most el tudnak valamit érni.
Navracsics Tibor szerint a kormány már az elmúlt három hónapot is elpazarolta, hiszen az Országgyűlés eddig csak nyolc törvényt fogadott el, és ezek közül hat nem eredeti előterjesztés volt. Az egészségbiztosítási törvényt azért kellett újra elfogadni, mert a köztársasági elnök visszaküldte, a korábban elfogadott áfatörvényt a pontatlanságok miatt volt szükséges módosítani, emellett volt még két nemzetközi szerződés, illetve az egy- és kétforintosok kivonásáról szóló jogszabályok – sorolta Navracsics Tibor.
Marad a nagyotmondás, marad a semmittevés, és miközben az ország meglehetősen rossz állapotban van, az MSZP és az SZDSZ továbbra sem tesz semmit, egymással foglalkoznak, személyes ügyeken torzsalkodnak, kormányzati pozíciókon marakodnak – fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz átadna-e bizottsági elnöki helyeket az SZDSZ-nek, ha a liberálisok ellenzékben lesznek, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: „Nem vagyok olyan biztos, hogy az SZDSZ ellenzékben lesz”, meg kell várni április 30-át.
Navracsics Tibor az MTI kérdésére azt mondta: ha a kormány már nem képes kormányozni, akkor az ellenzéknek kell mindent megtennie annak érdekében, hogy az ország ügyei a lehetőségekhez képest rendben menjenek, ezért a Fidesz a következő hetekben törvényjavaslat, vagy módosítás formájában az Országgyűlés elé terjeszti Erős Magyarország programjának konkrét részeit. Hozzátette: túl nagy reményeik nincsenek, hiszen eddig a kormányoldal elenyésző számban támogatta a fideszes javaslatokat, de talán most el tudnak valamit érni. Navracsics Tibor példaként a btk. módosítását említette, amely a Fidesz Erős Magyarország című programjában is szerepel, és amelyet már korábban is benyújtottak az Országgyűlésnek.
A Fidesz ebben azt javasolja, hogy szigorítsák az idősek és a gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények büntetési tételeit. A Fidesz programja – amelyet tavaly decemberben mutattak be, és szombaton fogadott el a Fidesz országos választmánya – többek között törvényi garanciákat javasol az állam áfa-visszafizetési kötelezettségeire, indítványozza a szociális lakásépítéshez, valamint a lakásfelújításokhoz kapcsolódó szolgáltatások áfájának 20 százalékról 5 százalékra csökkentését, valamint javaslatot tesz a Költségvetési Tanács felállítására, az állami vezetők juttatásainak átláthatóságára, és az átláthatóbb kampányfinanszírozásra.
A Fidesz a programban szereplő javaslatok egy részét már korábban is benyújtotta az Országgyűlésnek, de a kormánypárti többség ezeket leszavazta. Ugyanakkor több olyan kérdés is van a programban, amelyet csak kormányzati pozícióból lehetne megvalósítani, például vállalkozásfejlesztésről szóló Új Széchenyi Terv megalkotása, így például ezt esetleg országgyűlési határozati javaslat formájában terjesztik a parlament elé.
(MTI)