Nem lehet törvényesen átadni a tatai Eötvös József Gimnáziumot az egyháznak, mivel a jogszabályok szerint minden tanulónak biztosítani kell a lelkiismereti szabadságot, és a diákok nem akarnak világnézetileg elkötelezett iskolába járni – mondta Tatai-Tóth András, a térség MSZP-s országgyűlési képviselője szerdán. Az iskola egyházi kézbe adása ellentétes a vatikáni szerződés célkitűzésével, azaz a lelkiismereti és vallásszabadság biztosításával – közölte a kormánypárti politikus, aki utalt arra, hogy a megyei önkormányzat anyagi okokra hivatkozva adná át az intézményt. A képviselő úgy vélte, egyházi iskolát nem igénylő, világnézetileg el nem kötelezett oktatást akaró diákokat és szülőket kényszerítenek egyházi iskolába, amely ellen hétfőn szülői fórumon tiltakoztak. "Halálos bűnnek tartom, hogy egy ilyen működő közösséget ilyen erőszakos eszközökkel szét akarnak rombolni" – fogalmazott Tatai-Tóth András, aki korábban a gimnázium igazgatója volt.
A képviselő arra kérte Hiller István oktatási és kulturális minisztert, hogy a vatikáni-magyar vegyesbizottság ülésén soron kívül tűzzék napirendre ezt a kérdést. Tatai-Tóth András elmondta, hogy Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsektől is időpontot kért, hogy tájékoztassa a helyzetről, és a segítségét kérje ahhoz, hogy a katolikus egyház "ebben a kultúrharcban" ne vegyen részt. Tatai-Tóth András szerint a fideszes vezetésű megyei önkormányzat ki akarja próbálni, hogy lehet egyházi felügyelet alá vinni egy elitgimnáziumot, mert ezt a feladatot kapták a pártjuktól. Ha ez Tatán sikerül, akkor ennek a mintájára az ország összes jó gimnáziumát át lehet adni az egyháznak, és ez hosszú távú garanciát jelent a jobboldali értékrend közvetítésére – vélekedett.
Megmaradnának a munkahelyek, a kollégium és a tehetséggondozó program
Komárom-Esztergom megye önkormányzata egyébként a Szeged-Csanádi Püspökséggel kezdett tárgyalásokat 800 fős tatai Eötvös Gimnázium átadásáról. „Az egyházi kiegészítő normatívával stabilabban gazdálkodhatna az intézmény, megmaradnának a munkahelyek, a kollégium és a tehetséggondozó program" – mondta el Völner Pál. A megyei közgyűlés elnöke rámutatott, hogy mindenképpen átalakítják a megyei kézben lévő intézményrendszert, mert nem engedhető meg, hogy még egyszer egymilliárd forintos működési hiányt halmozzanak fel. Az elnök hozzátette, kedden tárgyal először a tantestülettel a kezdeményezésről, majd az egyeztetésbe bevonják a szülőket és a diákokat. Az önkormányzat kereste meg a Szeged-Csanádi Püspökséget az iskola átadásának szándékával, mivel az egyházmegye már öt intézményt átvett, és egymilliárd forintos alapot hozott létre az iskolák működtetésére.
Völner Pál szerint az egyháznak való átadás jobb lehet a gimnáziumnak, mint az összevonás más megyei oktatási intézménnyel, hiszen a vatikáni szerződés értelmében az egyházi iskolák fentartását teljes egészében az állam finanszírozza.
A tatai gimnáziumot 1765-ben alapították; 1948-ig piarista gimnázium volt, majd a kommunista rezsim erőszakkal államosította. Az intézményben tanított fizikát később Öveges József.
(MTI, MNO)