Századvég: kétharmad felett a Fidesz

Jelenleg a biztos pártválasztók kategóriájában a Fidesz már elérné a kétharmados parlamenti többséget, de tovább nőtt a két nagy párt közötti különbség az összes megkérdezett körében is a Századvég mérése alapján. Tovább romlott a kormányzat munkájának megítélése, a megkérdezettek 48 százaléka mondja már azt, hogy menjen a kormány. Nőtt a választási hajlandóság is.

MNO
2008. 04. 03. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző adatfelvételhez képest szignifikánsan emelkedett a politikai aktivitás mértéke. Ha most vasárnap rendeznének országgyűlési választásokat, akkor a megkérdezettek 67 százaléka állítása szerint biztosan elmenne szavazni. Ez az arány 10 százalékponttal magasabb az egy hónappal korábban mértnél. Három százalékponttal emelkedett azoknak az aránya, akik a jelenlegi pártok közül képesek választani, és el is árulják, hogy mely pártra szavaznának (49 százalék), és januárhoz képest 6 százalékponttal csökkent a pártválasztásukban bizonytalanok aránya.

Összes megkérdezett: Fidesz – MSZP 30:12

A választáskutatási program márciusi eredményei alapján egyértelműen növekedett februárhoz képest a két nagy párt támogatottsága közti különbség. Az összes megkérdezett 30 százaléka szavazna most vasárnap a Fideszre (4 százalékpont emelkedés), míg az MSZP-re mindössze 12 százalék (1 százalékpont csökkenés). A népszavazás eredménye mozgósító erővel bírt a jobboldalon, míg érdemben nem befolyásolta a szocialisták már egyébként is alacsony támogatói bázisát.

A két kisebbik önálló parlamenti párt erősorrendje nem mutat változást, az MDF 3 százalékon, a tisztázatlan jogi helyzetű SZDSZ pedig 2 százalékon áll. Az összes többi párt támogatottsága együttesen 2 százalék.

Biztos pártválasztók: Fidesz – MSZP 68:20

A politikai aktivitás erősödésének másik fontos jele, hogy a megkérdezettek 41 százaléka sorolható a biztos szavazó pártválasztók kategóriájába. A növekedés egyértelműen a Fidesznek kedvezett. Ennek megfelelően februárhoz képest 64-ről 68 százalékra nőtt a támogatottsága ezen a bázison, míg az MSZP-é 26-ról 20 százalékra csökkent.

Az MDF eléri az 5 százalékos küszöböt, az SZDSZ támogatottsága viszont nem haladja meg a 3 százalékot.

Még tovább romlik a kormány megítélése

A kormány megítélése érdemben, 6 százalékkal romlott február óta, így most a megkérdezettek 66 százaléka ítéli meg negatívan a kormányzat teljesítményét, míg az ellenzék megítélése javult, s most már 50 százalék a pozitív véleményt formálók aránya (7 százalékpont emelkedés). A válaszadók 28 százaléka mindkét oldallal elégedetlen (3 százalékpont csökkenés februárhoz képest), 39 százalék csak a kormánnyal (8 százalékpont emelkedés), 22 százalék csak az ellenzékkel elégedetlen (1 százalékpont emelkedés).

Menjen a kormány – maradjon a kormány 48:34

A népszavazást követően a megkérdezettek 48 százaléka támogatta a kormány leváltását (4 százalékpont emelkedés), és csak 34 százalék volt azon a véleményen, hogy maradjon a kormány.

A politikai klíma átalakulását jelzi, hogy jelentős változás következett be a pártválasztásukban bizonytalanok véleményében. Míg januárban megközelítőleg azonos arányú volt mindkét opció támogatottsága, addig most már 45 százalékuk támogatja a kormányváltás gondolatát, s csupán 26 százalékuk szeretné, ha maradna a jelenlegi kormány.

A kormány pozíciójával kapcsolatos közhangulatban is jelentősnek mondható elmozdulás történt 2008 folyamán. A megkérdezettek 54 százaléka (10 százalékpont emelekedés január óta) érzi úgy, hogy közvetlen környezetében a kormányváltást kívánók vannak többen, s mindössze 21 százalék szerint annak ellenzői (3 százalékpont emelkedés).

(Forrás: Századvég)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.