A petíció átadásakor Turi-Kovács Béla, a kisgazda munkacsoport vezetője elmondta: az elmúlt időszakban az állami termőföldek értékesítése során számos visszaélés történt, ezért arra kéri Gráf Józsefet, a földművelésügyi tárca vezetőjét, hogy 2006. június 1-ig visszamenőleg vizsgálja ki valamennyi állami termőterület eladásának körülményeit. Hozzátette: addig, amíg ez a vizsgálat nem zárul le, állítsák le az állami termőföldek értékesítését. Turi-Kovács Béla azt is kérte: helyezzék vissza a nemzeti vagyonkezelőtől az FVM hatáskörébe a termőföldeladások kérdését.
A munkacsoport-vezető emlékeztetett: a tárca korábbi államtitkárával, Benedek Fülöppel szemben éppen amiatt indított nyomozást az ügyészség, mert felmerült a gyanúja annak, hogy – visszaélve közhivatalnoki pozíciójával – közreműködött abban, hogy valaki állami földhöz juthasson. A kisgazda parlamenti munkacsoport mindezeken felül azt kéri: amennyiben egy föld közös tulajdonban van, és ez a közös tulajdonlás megszűnik, akkor a föld csak olyan tulajdonostárshoz kerülhessen, aki élethivatásszerűen mezőgazdasági termelőtevékenységet folytat.
Azt is szeretnénk elérni, hogy az Európai Unió mezőgazdasági támogatási rendszerét, az úgynevezett SPS-rendszert ne 2009. január 1-jétől, hanem csak az unió szabta határidő legvégén, 2013-ban vezessék be – tette hozzá Turi-Kovács Béla.
A földeladásoknak tisztáknak kell lenniük
A petíciót Gráf József helyett a minisztérium sajtófőnöke, Dékány András vette át. A sajtófőnök elmondta: az FVM is azon az állásponton van, hogy a földeladásoknak tisztáknak kell lenniük, ezért nincs elvi különbség a kisgazda országgyűlési munkacsoport és a tárca között. Dékány András ugyanakkor hozzátette: egy gyanúsítás miatt több mint kockázatos lenne leállítani a földértékesítési programot. Hangsúlyozta: a nemzeti vagyonkezelőnek van egy ellenőrző bizottsága, amelyben helyet foglalnak a mezőgazdasági szakmai szervezetek is; ez a bizottság minden egyes állami földeladást megtárgyal.
(MTI)