A Fidesz támogatottsága a teljes népességen belül nem változott május vége és július eleje között, változatlanul tíz felnőttből négyen tartoznak a legnagyobb ellenzéki párt szavazói körébe (39 százalék). Az MSZP a május végi 13 százalék után stabilizálódott és ismét 15 százalékon áll.
A biztos pártválasztóknál a támogatottságbeli különbség – az ellenzéki szavazók jelenlegi nagyobb részvételi elszántsága miatt – ennél nagyobb. A Fideszt ebben a körben a potenciális választók kétharmada (65 százalék) támogatná. Az MSZP-re jelenleg a biztos pártválasztók egynegyede szavazna.
Jelenleg az MDF támogatóinak nagysága (2 százalék) megegyezik az SZDSZ táborának nagyságával a teljes népességen belül. A biztos szavazó pártválasztók között az MDF tábora 3 százalékos, az SZDSZ két százalékon áll.
Rossz a közhangulat
A felnőtt lakosság döntő része meglehetősen rossznak (52 százalék) vagy nagyon rossznak (31 százalék) ítéli meg az ország gazdasági helyzetét. A lakosság túlnyomó része még mindig inkább pesszimista anyagi kilátásait illetően és a következő évre vonatkozóan tízből négyen (44 százalék) számítanak még mostani helyzetükhöz képest is további romlásra.
Gyurcsány túl a mélyponton?
A miniszterelnök munkájának megítélése a lakosság körében, a legutolsó hetekben elmozdult az előző hónapokat jellemző mélypontról. Minimális mértékben, de valamivel többen elégedettek a munkájával mint korábban. Jelenleg a lakosság 22 százaléka véli úgy, hogy inkább jól mint rosszul teljesít, miközben 69 százalék véli úgy hogy inkább rossz a miniszterelnök teljesítménye.
Arra a kérdésre, hogy mennyire bíznak Gyurcsány Ferencben, mint miniszterelnökben, egy ötfokú skála szerint lehetett válaszolni, ahol az 5 azt jelentette, hogy teljesen megbíznak és 1 pedig azt, hogy egyáltalán nem bíznak meg. A összességében a lakosság kétharmada nem bízik meg Gyurcsányban. A megkérdezetteknek csak 6 százaléka bízik meg nagyon benne, és további 9 százalék, aki valamennyire bízik a miniszterelnökben. Orbán Viktorban, a Fidesz elnökében a teljes népesség 15 százaléka nagyon bízik és további 20 százalék bízik. Orbán esetében 40 százalék azok aránya, akik nem bíznak benne meg.
Színjáték volt az SZDSZ kilépése
A kormánykoalíció felbomlásának értelmezésében átalakult a lakosság véleménye május óta. Két hónappal ezelőtt nagyjából egyenlő arányban voltak azok, akik ezt valódi váltásnak (42 százalék) tekintették és azok, akik azt gondolták, hogy csak politikai színjátékot látunk (40 százalék). Júniusban már jóval kevesebben (29 százalék) gondolják azt, hogy itt az SZDSZ valódi váltásáról van szó. Jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik a korábbihoz képest elbizonytalanodtak, és most már nem tudnak erre a kérdésre válaszolni (18 százalékról 27 százalékra) és azt is többen gondolják, hogy csak egy látszólagos szakításról van szó (44 százalék).
Továbbra is az előre hozott választásokat akarók a többségben
A lakosság több mint fele szerint lenne az az ország érdeke, hogy mielőbb új választásokat írjanak ki (55 százalék), míg minden harmadik lakos (30 százalék) azon a véleményen van, hogy az MSZP-nek kell végigvinnie a kormányzást ebben a ciklusban. Ezen a téren nem változott a lakosság véleménye májushoz képest. Gyakorlatilag minden társadalmi csoportban többségben vannak azok, akik az ország számára a legjobb megoldásnak az új választások kiírását tartják.
A lakosság szkeptikusságát mutatja, hogy jóval kevesebben valószínűsítik, hogy még 2010 előtt új választásokat fognak kiírni (33 százalék), mint ahányan az előrehozott választások mellett vannak. Majdnem ugyanennyien (31 százalék) tartják azt valószínűbbnek a jelenlegi helyzetben, hogy egy Gyurcsány vezette kisebbségi kormányzás marad fenn a következő választásokig.
Május óta tulajdonképpen nem változtak az egyes forgatókönyvek valószínűsítőinek arányai. A lakosság 7 százaléka számít arra, hogy ugyan kisebbségi kormányzás lesz, de Gyurcsány miniszterelnöksége nélkül, és ennél valamivel többen (9 százalék) vélekednek úgy, hogy egy megújult MSZP-SZDSZ koalíció fogja vezetni az országot.
A Fidesz jobban kormányozna
A májusi 38 százalékkal szemben most a teljes népesség 40 százaléka gondolja úgy, hogy egy Fidesz vezette kormány jobb kormányzati teljesítményt nyújtana a jelenlegi kormánynál.
(gallup.hu)