Kilencmilliárd a semmibe – még nyertünk is a kormányzati negyeden?

A kormányzati negyeddel kapcsolatos befektetés teljes egészében megtérült, az elszámolás mérlege pozitív – olvasható abban az előterjesztésben, amelyet a pénzügyminiszter készített a kormány részére a kormányzati negyeddel kapcsolatos elszámolásról. A kormány 10 milliárdot költött az el nem készült negyedre, és 20 millió forinttal tüntették ki a felelősöket, és azt állítják, nyereséges volt. Most jött el a pillanat, amikor ki kell mondani: a kormány hülyének nézi az embereket – reagálta Cser-Palkovics András. • 36 milliót keresett a kormányzati negyeden egy SZDSZ-es jogász

MNO
2008. 07. 28. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előterjesztés alapján a beszámoló elkészítéséig a kormányzati negyeddel kapcsolatosan felmerült teljes kiadás összege 9,447 milliárd forintot tett ki. Az ingatlanvagyon-gyarapodás, amely a kormányzati negyed beruházása során megtörtént, független ingatlanszakértői értékelés szerint 9,457 milliárd forint. Az állam által megvásárolt ingatlan jelenlegi piaci értéke 1 milliárd forinttal haladja meg a vásárláskor kifizetett vételárat. Ez az 1 milliárd forint vagyongyarapodás gyakorlatilag fedezi a kormányzati negyed beruházásának minden más, nem ingatlanvásárlással kapcsolatos költségeit – áll az előterjesztésben.

A pénzügyminiszter által jegyzett előterjesztés szerint a kormányzatinegyed-projektre a különböző felhatalmazások alapján összesen 16 milliárd 683,6 millió forint költségvetési, továbbá 2 milliárd 205 millió forint tartozáselengedés formájában jelentkező forrást biztosítottak. A költségvetési forrásokból 7 milliárd 242,1 millió forintot használtak fel. A fennmaradó 9 milliárd 441,5 millió forintból a 2007. évi maradványt, 2 milliárd 556,8 millió forintot befizettek a központi költségvetésbe.

További 4 milliárd 436,6 millió a PM-fejezet 2008. évi költségvetésében a Kormányzati negyed előkészítésével kapcsolatos kiadások elnevezésű, fejezeti kezelésű előirányzaton, 2 milliárd 448,1 millió forint pedig az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek és kiadások fejezeten belül a Kormányzati negyed előkészítésével kapcsolatos kiadások alcímen áll rendelkezésre, melynek egy része a még nem teljesített kötelezettségeket fedezi, egy másik része a földterület fejlesztésére szolgál a továbbiakban. A felhasznált összeg túlnyomó többsége (6 milliárd 315 millió forint), kiegészítve 2 milliárd 205 millió forint tartozáselengedéssel, a MÁV Zrt. 8 milliárd 520 millió forint értékű ingatlanjának megszerzését finanszírozta. A kormányzati negyedre fordított kiadások jelentős részben megtérültek már, továbbá a jövőben megtérülhetnek, így egyfajta befektetésként szolgálnak – összegzi az előterjesztés.

Az összegzés alapján a megvásárolt MÁV-ingatlan értéke az elvégzett munka eredményeképp már most jelentősen megnőtt. Az értékbecslés szerint az ingatlan értéke 9 milliárd 457,32 millió forint, ami 937 millió forintos értéknövekedésnek felel meg. Az értéknövekedésben visszatükröződik, hogy a kormány által megrendelt tevékenységek eredményeképp egy rendezett helyzetű, ingatlanfejlesztés szempontjából jól előkészített terület alakult ki a belváros szívében.

„Elsüllyedt költségek”

A földterület elhelyezkedése a kormányzati épület(együttes), akár más igazgatási vagy bármely egyéb célú fejlesztési projekt számára kedvező feltételekkel hasznosítható telekingatlant jelent, amelynek piaci értéke reálértéken folyamatosan megmarad, sőt várhatóan tovább növekszik. Az előterjesztés szerint a kormányzati negyedre egyéb célra fordított kiadások is megtérülnek az állam számára a későbbiekben. A létrejött tanulmányok, az elvégzett mérések, vizsgálatok mind olyan eredményt jelentenek, melyek a jövőben hasonló projekt kapcsán felhasználhatók, és emiatt nem tekinthetők pusztán „elsüllyedt költségnek”. Annak érdekében, hogy a felhalmozott ismeretek ne vesszenek el, azokat rendszerezett módon dokumentálták. E feladatok, fázisok – a későbbi megvalósítás alkalmával – megtakaríthatók, azokat legfeljebb frissíteni kell, ha a feladat jellege megkívánja.

A kormányzati szervek modern, irodai munkára alkalmasabb és emellett olcsóbban üzemeltethető épületekbe költöztetése szükségszerűen be fog következni. Bármilyen formában fog ez megvalósulni, a mostani eljárásban megszerzett tapasztalatok hasznosulni fognak – olvasható az előterjesztésben. A kormányszóvivő január 8-án jelentette be a kormányzatinegyed-beruházás felfüggesztését.

A projektről az első nyilvános dokumentum a 2007. január 16-i kormányhatározat volt, amely kimondta, hogy 2009. május 31-ig fel kell építeni a létesítményt. A május 11-i kormányhatározat kimondta, hogy a miniszterelnök az FVM épületébe költözik, az új kormányzati negyed a minisztériumoknak ad helyet. Az építés és a 25 éves üzemeltetés magánpartner bevonásával történt volna, a futamidő végén az állam névleges vételáron vásárolta volna meg az épületet. A negyed 180 ezer négyzetméter alapterületű épületegyüttes, amely a miniszterelnökséget leszámítva valamennyi minisztériumnak helyet adott volna a Podmaniczky utca és a Váci út közötti 30 hektáros területen. A beruházás 2007-es jelenértéken számított maximális költsége 142,5 milliárd forint lehetett volna, együtt az építés és 25 éves üzemeltetési, karbantartás költséggel. Az elképzelések szerint a negyed működtetése évi 8,5 milliárd forintba került volna a mostani 13 milliárdhoz képest. A meglévő kormányzatiépület-vagyon jelenlegi, becsült értéke 103 milliárd forint.

Tavaly augusztusban hirdették ki, hogy a Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat nyerte a budapesti kormányzati negyed tervpályázatát. A beérkezett 17 pályamunka közül a nem díjazottakat is megvásárolta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság. A nyertes pályamunkát „zöld” épületnek minősítette Sylvester Ádám, a bírálóbizottság társelnöke, amelynek tervezői szembenéztek a jövő kihívásával, és környezettudatos, fenntartható működést választottak. Az épület kevés energiát használt volna, olyan levegőkeringetést alakítottak volna ki benne, amely fűtésre és hűtésre is a talaj hőjét használta volna. Az elhasznált levegőben lévő meleget a friss levegő előmelegítésére használta volna a rendszer.

„A kormány hülyének nézi az embereket”

A kisebbségi kormány 10 milliárd forintot költött el egy meg nem valósult luxusberuházásra, 20 millió forinttal tüntették ki a felelősöket, most pedig azt állítják, hogy ez az egész ügy nyereséges volt. Most jött el a pillanat, amikor ki kell mondani: a kormány hülyének nézi az embereket. Ez az eset is világosan mutatja: mindenképp szükség van a parlamenti vizsgálóbizottság létrehozására, ahol senki nem kerülheti el a valós elszámolási kötelezettséget – írta közleményében Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.